Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

Soud řeší bití dětí ve škole v Klášterci nad Ohří: Svědkyně promluvila o polévání studenou vodou nebo smýkání

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: scom, archiv Blesku)
Autor: ČTK, VaB - 
9. února 2023
13:04

Bití dětí přes kotníky, nucení k jídlu, zadávání až moc těžkých úkolů a spoustu jiných trestů. Mezi nimi celá řada těch fyzických. Soud v Chomutově po třech letech projednává obžalobu na trojici učitelek mateřské školy v Klášterci nad Ohří. Státní zastupitelství učitelky viní z nepřiměřené hrubého chování k dětem. U soudu ve čtvrtek promluvila i svědkyně. 

Státní zastupitelství učitelky viní z nepřiměřeně hrubého chování k dětem. Obžalované jsou z přečinu ohrožování výchovy dítěte. Učitelky prostřednictvím svých obhájců na minulém projednání odmítly, že by dětem ubližovaly. Soudkyně jednání odročila na 3. dubna, kdy vyslechne další svědky. Kvůli dlouhé výpovědi asistentky dnes musela výslech další svědkyně odložit.

Ženy se podle obžaloby svého jednání dopouštěly zejména na dětech s různým postižením a úmyslně ohrozily jejich rozumový a citový vývoj. Jedna z nich například zadávala dětem úkoly, které nemohly splnit, a když je nesplnily, nechávala je nehnutě sedět, aby si nemohly hrát, stojí v obžalobě.

Učitelka podle státního zastupitelství dětem v koupelně mateřské školy namáčela hlavu do studené vody, další podle obžaloby nutila děti k jídlu, a když nechtěly jíst, donutila je sníst například slupky od jablka. Případ se dostal na veřejnost před více než třemi lety, následně se jím na popud rodičů jednoho z dětí začala zabývat policie.

„Ze začátku se zdálo, že je vše v normálu, po čase se tam děly věci, které se mi nezdály,“ uvedla ve čtvrtek svědkyně, která ve škole pracovala jako asistentka pedagoga. Doplnila, že se setkala s tím, jak učitelky bouchají děti přes kotníky botami, v jednom případě bylo dítě nuceno do jídla, až se pozvracelo. Z práce odešla poté, co si její svěřenec, kterému asistovala, prokousl ret, když s ním jedna z obžalovaných údajně smýkla tak, až se bouchl o nábytek. Svědkyně dále řekla, že jí nikdo nevysvětlil, jak má se svěřeným dítětem jednat. Do mateřské školy chodily kontroly, během nich se podle asistentky chovaly obžalované k dětem tak, jak by podle ní měly, tedy nesmýkaly s nimi ani je nenutily do jídla a podobně. „Děti reagovaly na chování učitelek brekem nebo se vztekaly,“ řekla asistentka. Zároveň ale uvedla, že ji dítě, kterému měla pomáhat, moc nepřijalo, a naopak spíš tíhlo k jedné z obžalovaných.

Výslech svědkyně trval přes dvě hodiny. Obhájci soudu předložili několik důkazů, šlo také o fotografie. Na jedné z nich byla svědkyně vycházející z pekárny a osamocené dítě. Svědkyně řekla, že měla dovoleno jít pro svačinu a děti hlídala jedna z obžalovaných učitelek. Po ukončení jednání obžalované ani jejich obhájci nechtěli proces komentovat.

Státní zástupkyně Iveta Přecechtělová navrhla v obžalobě všem třem podmíněné tresty a trest zákazu činnosti. Zmocněnkyně poškozených Lucie Hrdá navrhla překvalifikovat případ na zločin týrání svěřené osoby.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání