Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Vraždy mafiánů, rozstřílený podnikatel i pohřešovaná Jana Paurová: 7 nejznámějších nevyřešených případů

 • Autor: jel - 
  3. 2. 2023
  05:00

  Některé případy nedají policistům spát ani po mnoha letech. Ač jim kriminalisté věnovali mnoho úsilí, zapeklité případy se dosud nepodařilo objasnit. To, že zůstávají roky nevyřešené, ovšem neznamená, že k jejich objasnění nakonec ještě nemůže dojít. Podívejte se na sedm nejznámějších nevyřešených případů z Česka.

 • 1.Vražda Otýlie Vranské

  Hlava a nohy Otýlie Vranské Hlava a nohy Otýlie Vranské | Muzeum Policie ČR

  Hned první případ a pravděpodobně asi nejznámější český pomníček bude možná brzy vyřešen. V roce 2017 se badatelům, kteří se o něj zajímají, podařilo najít dva žijící příbuzné domnělých pachatelů a získat jejich DNA. 

  Slovenská prostitutka byla zavražděna 1. září 1933. Vrah její tělo rozřezal a poslal ve dvou kufrech na různá místa. V jednom ze zavazadel se našla hlava a končetiny, ve druhém lidský trup.

  Případ tehdy vzbudil obrovský rozruch především také proto, že do redakce jedněch novin tehdy dorazilo několik anonymních dopisů podepsaných „Karel X. Y.“ a opatřených razítkem Fantom ulice. Pisatel se k vraždám přiznával.

  Pravděpodobným vrahem prostitutky byl rotmistr Josef Pěkný, s nímž se Vranská tehdy stýkala. Pomáhat s odklízením těla mu pak měla jeho milenka Antonie Koklesová. 

  Na podzim minulého roku ředitel Muzea Policie České republiky Radek Galaš potvrdil, že výsledky analýzy jsou již známé a je tedy znám i pachatel, výsledky se ale ještě ověřují.

  Video  Otýlie Vranská: Nikdy nevyřešená krutá vražda slovenské prostitutky  - Videohub
  Odemknout video

 • 2.Zastřelený podnikatel

  Muže v jeho voze zastřelili dva vrazi Muže v jeho voze zastřelili dva vrazi | Policie ČR

  Dvaatřicetiletého Jiřího Vrbu někdo zastřelil samopalem v pražské Michli 21. listopadu 1993. Vrba byl podnikatel, bodyguard a údajně se prý živil také vymáháním dluhů. Vrah ho doslova rozstřílel v jeho vlastním mercedesu. Pachatel na podnikatele vystřelil celkem osmnáct ran ze samopalu škorpion. 

  Případem se kriminalisté v devadesátých letech zabývali rok a půl, objasnit se jim ho ale nepodařilo, a tak jej odložili. Po dvaceti letech, krátce před tím, než by byl případ promlčený, to vypadalo, že vražda bude nakonec vyřešena. 

  Speciální tým Tempus obvinil z nájemné vraždy čtyři muže. Prý se jim podařilo najít svědka, který se po letech přestal bát a promluvil. Údajně mělo jít o nájemnou vraždu a muži za ni měli od Vrby obdržet 100 tisíc korun. Od koho, se však zjistit nepodařilo. 

  Nicméně trest nakonec nepadl a všichni čtyři obvinění byli zproštěni obžaloby pro nedostatek důkazů. Hlavní svědek Miroslav D. totiž nebyl stoprocentně důvěryhodný - k soudu přišel prý opilý - a další důkazy byly pouze nepřímé. 

 • 3.Kdo zabil krále podsvětí?

  Antonín Běla (vpravo) s Pavlem Š. v době, kdy mu dělal ještě jako mladík řidiče. Antonín Běla (vpravo) s Pavlem Š. v době, kdy mu dělal ještě jako mladík řidiče. | Jakub Poláček

  Další dodnes nevyřešený případ se odehrál také v devadesátkách. I tato vražda už je v současné době promlčená a viník už tak nemůže být nikdy potrestán. 

  Dne 14. dubna roku 1996 vtrhla skupinka mužů do vily v Úvalech, která patřila Antonínu Bělovi. Muži, který v 80. a především v 90. letech ovládal české podsvětí a neštítil se žádného zločinu. 

  Nájemní vrazi v domě spoutali Bělovu dceru a počkali, až se mafián bude vracet z obchodního jednání. Na Bělu pachatelé vystřelili asi 40 střel a minimálně 22 jich trefilo cíl. Běla byl na místě mrtvý.

  Z vraždy krále podsvětí byli podezřelí Pavel Š. a Ján K., který v minulosti u Běly pracoval a byl v té době známým bodyguardem podnikatelů.

  Klíčová svědkyně z místa činu však později změnila svojí výpověď a Pavel Š. a Ján K. byli v roce 2017 zproštěni obvinění. Oba vysoudili na státu vysoké odškodnění. Spekulovalo se, že objednavatelem Bělovy vraždy byl František Mrázek, tuto teorii se ovšem potvrdit nepodařilo.

 • 4.Kmotra Mrázka zabili před 17 lety

  Hrobka Františka Mrázka. Hrobka Františka Mrázka. | Blesk:Jan Doležal Ringier Axel Springer

  František Mrázek je osobou, která je úzce spojována s českým podsvětím. Přímo s ní však nelze spojit příliš konkrétních zločinů. Údajně ale vlastnil obrovský archiv, v němž uchovával kompromitující informace na tehdejší politiky a další osobnosti. Díky nim prý nemusel nikoho ani podplácet a každý dělal to, co Mrázek chtěl. Legendární archiv se ale nikdy nenašel, prý byl po jeho smrti zničen.

  Ve středu 25. ledna roku 2006 na parkovišti před sídlem Mrázkovy společnosti v Durychově ulici v pražské Lhotce zastřelil zřejmě nájemný vrah vlivného „kmotra“ ostřelovací puškou jedinou ranou do srdce. Mrázek byl na místě mrtvý.

  V roce 2002 už přežil jeden pokus o vraždu, od té doby jezdil v opancéřovaném vozidle, o 4 roky později byl však zastřelen.

  Vrah, ani ten, kdo si vraždu objednal, nebyli nikdy dopadeni. Spekuluje se ovšem o tom, že šlo o člověka, který je již po smrti. To také naznačil minulý rok v rozhovoru Pavel Š., který pracoval jako Mrázkův bodyguard.

  Video  Kmotr František Mrázek – nekorunovaný král pražského podsvětí  - Videohub
  Odemknout video

 • 5.Jana Paurová záhadně zmizela

  Jana Paurová na starším snímku s manželem. Jana Paurová na starším snímku s manželem. | Jana Ulrichová a Facebook

  Máma čtyř dětí Jana Paurová ze Slavětína zmizela už před deseti lety. V únoru roku 2013 se rozjelo obrovské pátrání a po ženě pátraly desítky policistů, psovodi i vrtulník s termovizí. Jana ale zmizela beze stopy.

  Její zmizení ohlásil manžel pohřešované Pavel Paur. Později vyšlo najevo, že svou partnerku týral minimálně od roku 2012 do jejího zmizení, tedy února 2013. Lounský soud mu za to dokonce udělil dvouletou podmínku. To, že jí ubližoval, potvrdila spousta svědků.

  „Dělal jí hrozné věci, když přijela, stěžovala si mi, že na ni močí, že ji bije a znásilňuje,“ uvedl pro Blesk před lety otec Jany Jaromír. Když zmizela, měl hned jasno v tom, kdo za tím stojí. O vině svého zetě Pavla prý nepochybuje.

  Rodina Jany si je jistá, že by své děti neopustila, naopak Pavel Paur tvrdí, že odjela a žije v zahraničí. 

  V roce 2020 se případem začal zabývat tým Tempus. Do domu, kde Jana žila, přijelo v srpnu větší množství kriminalistů, policistů, psovodů a hasičů. Dům byl 24 hodin v kuse hlídán policisty z ústecké Speciální pořádkové jednotky. Policisté uvedli, že na místě zajistili stopy, které budou dále prověřovat, od té doby k případu ale nic nového neoznámili.

 • 6.Co se stalo s Míšou Muzikářovou?

  Míša Muzikářová Míša Muzikářová | Policie ČR

  Tehdy dvanáctiletá Míša Muzikářová z Ústí nad Labem zmizela v lednu 2017. To, že se pohřešuje, nahlásila její matka Eva. Ta měla v době zmizení své dcery údajně problémy s alkoholem a navíc se na sociálních sítích veřejně hlásila k ultrapravicovému extrémismu. Později za to byla dokonce odsouzena. 

  Po Míše se ihned rozjelo obrovské pátrání, které bohužel ale nebylo úspěšné. Podezřelým se brzy pro policisty stával jistý Otakar S. Byl to bývalý přítel Evy Muzikářové. Tento muž měl bohatou trestní minulost a byl podezřelý ze sexuálního obtěžování Míšiny kamarádky. V kufru jeho auta se našly dívčiny školní pomůcky.

  Otakar S. však 30. ledna spáchal sebevraždu. Dne 15. září 2017 policie na tiskové konferenci případ zmizelé Míši odložila. „Důvodem, proč jsme případ uzavřeli, je to, že se nám nepodařilo zjistit skutečnosti, které by nás opravňovaly k tomu, abychom mohli zahájit trestní stíhání konkrétní osoby,“ uvedl tehdy Zbyněk Dvořák, náměstek krajského policejního ředitele. „Existuje určitá rekonstrukce příběhu, ale tu rozhodně nebudeme zveřejňovat,“ dodal na konferenci i vyšetřoval Martin Charvát.

  Po těle dívky ovšem kriminalisté pátrají dál. Kolem celého případu je velká řada nejasností a podivností. Případ zmizení Míši Muzikářové se tak řadí k dalším smutným pomníčkům, které se kriminalistům nepodařilo dosud objasnit.

 • 7.Vrah Soni uniká už 14 let

  Soňa jako nevěsta s manželem Soňa jako nevěsta s manželem | Foto Blesk - Vlaďka Hradská

  Tehdy jednatřicetiletá Soňa Illeová zmizela krátce po svatbě. V prosinci roku 2008 byla s kolegy na vánočním večírku a později v klubu v Jindřichově Hradci. Před půlnocí ještě zavolala svému manželovi, že se dobře baví a dorazí domů později. V klubu byla naposledy viděna o půl 2 ráno, odešla z něj bez osobních věcí, a dokonce i bez bundy.

  Pak se po ní slehla zem. Až o několik měsíců později, 1. března 2009, našel rybář v řece Nežárce Sonino tělo. Zavražděná žena byla nahá, měla spoutané ruce za zády izolepou a před smrtí byla zřejmě škrcena a znásilněna. 

  Kriminalisté prověřili obrovské množství stop, mnoha lidem odebrali vzorky DNA, ale Sonina vraha nenašli. Stín podezření padl také na manžela zavražděné, policie s touto verzí od začátku pracovala, nicméně neexistují pro ni žádné důkazy. Sonina vražda je tak i po letech nevyřešená.

 • 8.Galerie:

miroslava13 ( 3. února 2023 11:14 )

ta paní z Loun je podle mě někde v baráku zahrabaná. Proč nevyslechli ty děti, ten nejstarší určitě něco ví. Táta mu zakazoval prý mluvit s policií. V té době se prý jak psali noviny předělávala koupelna v tom domě. Já bych to tam překopala celé.....chudáci rodiče, chudáci děcka. Co když ji manžel zabil? A děti s ním žijí????

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání