Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C

Záhadná smrt Soni Illeové (†31) a brutální vražda Lotyše v Záběhlicích: Policie odhalila poslední letošní kriminalistické pomníčky!

Autor: pma, ČTK, inf - 
4. prosince 2022
19:21

Začátkem letošního roku policie vyvěsila po všech věznicích speciální kalendáře s nevyřešenými kriminálními pomníčky. Vyšetřovatelé doufají, že informace by mohly vězňům, ale i veřejnosti připomenout neobjasněné případy a mohli by se policii případně svěřit s podrobnostmi. Poslední prosincové pomníčky se týkají vraždy muže z Lotyšska na Praze 10, jejíž pachatel z Moldavska se stále skrývá. Druhý případ je záhadné zmizení a následný nález těla Soni Illeové, která v roce 2008 odešla z vánočního večírku.

3. prosince roku 2013 byl v pražských Záběhlicích zavražděn čtyřiačtyřicetiletý občan Lotyšska. Ten pobýval v bytě společně s pětatřicetiletou Ukrajinkou Tetjanou Vorobcovou a osmadvacetiletým Moldavanem Veaceslavem Pavlovschim. Právě po tom policie stále pátrá.

Pár dní před osudnou nocí se za kamarády zastavil dvacetiletý Moldavan, dělník Grigore Sculschi. Všichni čtyři společně celý víkend popíjeli. Žena v pondělí odešla do práce a tři muži pokračovali v alkoholovém sedánku. Jenže se pohádali a došlo k tragédii.

Oběti zaživa uřízli ucho

Moldavané napadli kamaráda a usmrtili ho zvlášť závažným způsobem. Vrazi do muže brutálně kopali, mlátili ho pěstmi, dupali mu po celém těle a v době, kdy byl Lotyš ještě na živu, mu uřízli ucho. „Usmrcení mohlo trvat několik desítek minut až několik málo hodin,“ uvedl tehdy soudní znalec Petr Tomášek. Tělo následně přemístili do nedalekého parku, kde jej následující ráno našel kolemjdoucí.

Sculschi od soudu vyfasoval 15 let, jeho krajan Veaceslav Pavlovschi dostal 18 let. Moldavan byl souzen jako uprchlý, protože po vraždě zmizel. Od roku 2013 pobývá na neznámém místě nejspíš někde na území Ruské federace a policie doufá, že se ho zveřejněním v kalendáři podaří najít.

Video  Za katrem: Soňa (†31) zmizela z diskotéky. Její tělo našli nahé v řece  - Jedlička Čebotareva
Video se připravuje ...

Zmizela z vánočního večírku

Druhý případ, který v prosincovém kalendáři policie zveřejnila, je záhadné zmizení Soni Illeové z Jindřichova Hradce. Ta se vydala 19. prosince 2008 na podnikový vánoční večírek firmy, kde pracovala. Ten se konal v jindřichohradeckém Paradise Clubu. Žena byla naposledy spatřena kolem půl druhé ráno, ovšem bez svrchní bundy či kabátu a neměla u sebe ani kabelku s osobními věcmi. Neplánovala tak zřejmě odejít úplně.

Naposled byla Soňa kolemjdoucími viděna krátce před půl čtvrtou ráno, taktéž bez bundy a věcí. Policie dlouhé týdny po ženě pátrala, avšak bez výsledku. Její tělo vyplavila řeka Nežárka až 1. března roku 2009. Žena byla nahá, měla spoutané ruce za zády izolepou a před smrtí byla prý škrcena a asi i znásilněna. Navíc pitva ukázala, že Soňa byla před smrtí těhotná.

Kdo jednatřicetiletou ženu zabil, není dodnes jasné, i když policie odebrala stovky vzorků DNA a prověřovala spousta informací, které ji mohly přivést k možnému pachateli.

Nikdy není pozdě

I když od obou případů uběhlo několik let, můžou se stále objevit nová svědectví, která by policii pomohla s vyřešením a uzavřením těchto krutých zločinů.

„Pokud byste měli jakékoliv informace, které by nám mohly pomoci s objasněním případů, zašlete je prosím na email: kalendar@pcr.cz,“ sdělili před časem policisté.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání