Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Sériový vrah Oto Biederman se snaží dostat na svobodu: Tvrdá reakce soudu!

Autor: ČTK - 
28. listopadu 2022
12:33

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Oty Biedermana, jenž si odpykává doživotní trest za podíl na pěti nájemných vraždách z 90. let. Po odpykání 25 let ve vězení žádal o podmínečné propuštění na svobodu, ale Okresní soud v Jablonci nad Nisou mu letos v červnu nevyhověl, stejně jako liberecký krajský soud. Ústavní soudci stížnost považovali za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.

Podle jabloneckého soudu nenaplnil Biederman podmínku polepšení ve výkonu trestu. Zároveň soud pochyboval o tom, že po propuštění bude vést řádný život, a to hlavně kvůli poruše osobnosti, kterou nelze zásadně ovlivnit léčbou.

Poruchou osobnosti argumentoval také krajský soud, navíc připomněl, že trestná činnost takzvaného kolínského gangu se vyznačovala vysokou mírou bezcitnosti, krutosti a plánovitosti.

„Ústavní soud aprobuje závěry uvedené v usnesení krajského soudu, který přezkoumatelným způsobem odůvodnil, proč u stěžovatele nelze vnímat prognózu vedení řádného života pozitivně,“ stojí v usnesení ústavních soudců. Biederman tedy zatím zůstává ve vězení, podle dostupných informací v Rýnovicích.

První z vražd provedli členové gangu v roce 1993 v pražském obchodním domě Krone, kde po brutálním ubodání vrátného, jemuž zasadili 62 ran a poté jej ještě škrtili, ukradli tři miliony korun. Gang má na svědomí i vraždu pracovníka čerpací stanice z Prahy 9, jehož Biederman zastřelil, přestože mu vystrašený muž dal peníze. Dalšího muže vylákali na parkoviště a tam zavraždili, protože chtěli z jeho domu odnést trezor s penězi. Jiného zabili, protože zdědil pozemky, které chtěli získat. V roce 1996 pak Biederman s dalším mužem ubodali v hotelovém pokoji ve Valašském Meziříčí tamního podnikatele.

Když Biederman žádal o podmínečné propuštění, v závěrečné řeči uvedl, že trestnou činnost páchal, když „byl mladý idiot a nevážil si lidského života“. Ve vězení se prý jeho náhled změnil. Argumentoval také svým zdravotním stavem.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání