Před touto mincí je stále tlačenice. Bronzovou minci Karla Gotta z roku 1989 vydanou k jeho 50. narozeninám, jejímž autorem je sochař a medailér Milan Knobloch, chce vidět každý. Němci Zlatý hlas z Prahy stále zbožňují. Je to první Slavíkův »peníz«, proto jde o vzácný kousek. Nádheru, která spatřila světlo světa před 33 lety.

Tuhle minci si Slavík ještě sám nevyrazil, zato ty k osmdesátinám, které pocházejí z České mincovny v Jablonci nad Nisou, už ano. Tam Karel poprvé zavítal před svými pětasedmdesátinami a naposledy krátce před smrtí, když slavil 80. narozeniny.

Ke kulatinám totiž Slavík dostal sérii hned tří pamětních mincí – Slavíci ve zlatě, které zpěváka zachycují ve třech rolích: coby zpěváka, malíře a fenoména, který zasáhl generace. První minci z této série Gott dostal s předstihem na Mikuláše 5. prosince 2018. Zlaťák se svým portrétem ze 60. let s názvem Lady Carneval si dokonce sám přijel hrdě vyrazit.

„Když jsem přijel do mincovny v Jablonci nad Nisou poprvé, slavil jsem 75. narozeniny. Tenkrát jsem ještě nerazil, ale byl krásný den, venku azuro, a já tehdy řekl svoji oblíbenou větu čínského básníka Li Pa: Den byl, jako když první zlatá mince z mincovny o stůl cinkne. Tak to použiji dneska znovu,“ usmíval se zpěvák na všechny strany a dal jasně najevo, že by se do Jablonce ještě rád vrátil.

„Dalo by se očekávat, že na příští půlkulatiny se tady zase uvidíme. A ještě lépe na příští kulatiny. Kdyby to vyšlo, byl bych velmi rád,“ komentoval Karel a potutelně dodal: „Já mám mince rád.“ Bohužel se toho nedočkal, necelé tři měsíce po svých 80. narozeninách zemřel.

Zelená klenba

Výstava mincí, kde je i ta s Gottem, je na jednom z nejvýznamnějších renesančních zámků, který se nachází v drážďanském Starém Městě. Jako sídlo kurfiřtů a králů představuje kulturní centrum města již od 15. století.

Rezidenční zámek byl při bombardování Drážďan v roce 1945 téměř kompletně zničen, dnes se opět skví ve své někdejší kráse. V budově se nacházejí Státní umělecké sbírky Drážďany, které představují jedny z největších uměleckých sbírek Evropy. Svědectví slavných časů objeví návštěvníci v klenotnici Zelená klenba, v prostorách zámku se nachází rovněž Mincovní kabinet a Kabinet mědirytin.

25. listopadu 2019 byly ze Zelené klenby v Drážďanech, kde je i sbírka mincí, zloději ukradeny šperky, diamanty a drahé kameny v klenotnické hodnotě 1 miliardy eur (cca 25 mld. Kč).

 

Video
délka: 00:47.44
Video se připravuje ...

„Na život!“ připíjí si Karel Gott v ukázce z filmu KAREL Bontonfilm

Fotogalerie
83 fotografií