Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Nositel Nobelovky zneužíval chlapečky?! Vatikán odstavil známého biskupa

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
29. září 2022
20:34

Vatikán potvrdil, že přijal disciplinární restrikce vůči biskupovi z Východního Timoru kvůli podezřením ze sexuálního zneužívání chlapců v 90. letech minulého století. Carlos Ximenes Belo, který je nositelem Nobelovy ceny za mír z roku 1996, dostal od Vatikánu v roce 2020 mimo jiné zákaz kontaktů s nezletilými, informovala agentura AP.

Mluvčí Vatikánu Matteo Bruni prohlášení k Belově kauze vydal den poté, co nizozemský magazín De Groene Amsterdammer zveřejnil článek o obviněních biskupa od dvou nyní už dospělých mužů. Ti anonymně uvedli, že je Belo v 90. letech jako nezletilé sexuálně zneužíval a že jeho „obětí“ bylo více. Podle nich o zneužívání věděli někteří církevní činitelé i východotimorské úřady.

„Biskup mě tu noc znásilnil a sexuálně zneužil,“ řekl nizozemskému deníku muž, jenž uvedl pouze křestní jméno Roberto. „Brzy ráno mě poslal pryč, bál jsem se, protože byla ještě tma… Nechal mi na stole také peníze, abych o tom nikomu neříkal a abych se vrátil,“ dodal s tím, že pro něj to tehdy byly velké peníze. „Cítil jsem se vyvolený a milovaný, dokud jsem nepochopil, že biskup se nezajímá o mě, ale jen o sebe,“ řekl také.

Mluvčí Bruni uvedl, že vatikánský úřad, který má na starost podobné případy, dostal „obvinění týkající se biskupova chování“ v roce 2019 a do roka vůči Belovi po dohodě s ním zavedl sankce. Ty zahrnovaly omezení jeho pohybu a výkonu funkce či zákaz kontaktů s nezletilými.

Agentura AP upozornila, že Vatikán nevysvětlil, proč papež Jan Pavel II. přijal v roce 2002 Belovu rezignaci na funkci apoštolského administrátora na Východním Timoru. Belo posléze odjel na misi do Mosambiku, kde pracoval jako kněz. Později uvedl, že rezignoval kvůli únavě a podlomenému zdraví.

Článek nizozemského deníku překvapil činitele arcidiecéze ve východotimorské metropoli Dili, kde je nyní čtyřiasedmdesátiletý Belo stále považován za hrdinu. V roce 1996 dostal spolu s dalším bojovníkem za svobodu Východního Timoru Josém Ramosem-Hortou Nobelovu cenu za mír. „Jsme v šoku poté, co jsme slyšeli ty zprávy,“ řekl AP anonymně činitel arcidiecéze v Dili.

Video  Josef Fritzl. Přes dvacet let věznil a znásilňoval vlastní dceru, zplodil s ní sedm dětí.  - Videohub
Video se připravuje ...

1pravda1 ( 30. září 2022 00:17 )

někde jsem četla, že v Itálii je povoleno souložit od 14ti let, ovšem ve Vatikánu od 12ti let!!! proč asi... je mi z toho zle, mluví se o tom celá léta, je třeba varovat rodiče, - nedávejte své děti jako ministranty

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud