Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Truchlí Zeman i JAR: Bojovník proti apartheidu a nobelista Tutu (†90) spočinul v nejlevnější rakvi

Aktualizováno -
1. ledna 2022
12:03
Autor: ČTK - 
1. ledna 2022
11:40

Jižní Afrika se rozloučila s věhlasným bojovníkem proti apartheidu, nositelem Nobelovy ceny míru. Emeritní arcibiskup Desmond Tutu zemřel 26. prosince v 90 letech. Český prezident Miloš Zeman označil Tutua v kondolenci za výjimečného člověka.

„Lidé říkají: ‚Když jsme byli v temnotě, přinesl světlo‘,“ prohlásil o zemřelém nejvýše postavený duchovní anglikánské církve, arcibiskup z Canterbury Justin Welby ve videu, které dnes promítli na zádušní mši. „Jihoafrická republika nám dala mimořádné příklady výjimečných vůdců,“ pronesl s odkazem na Tutua a někdejšího jihoafrického prezidenta Nelsona Mandelu. „Světlo mnoha nositelů Nobelovy ceny časem pohaslo, ale světlo arcibiskupa Tutua se rozzářilo ještě více.“

Dnešního pohřbu se účastnila kvůli koronavirovým opatřením jen asi stovka lidí, mezi smutečními hosty byla arcibiskupova rodina, přátelé, duchovní a politici. Tutu ještě za svého života trval na tom, aby se jeho pohřeb obešel bez „okázalostí“ a nadměrného utrácení peněz. Žádal zároveň „nejlevnější rakev“, jakou je možné sehnat. Středobodem bohoslužby se tak stala malá prostá borovicová rakev.

Po pohřbu budou ostatky uloženy za kazatelnou anglikánské katedrály sv. Jiří v Kapském městě, kde Tutu působil jako arcibiskup 35 let. Podle BBC nemá být tělo zpopelněno tradiční kremací, ale má být využita alternativa šetrnější k životnímu prostředí známá jako biokremace nebo alkalická hydrolýza, při níž se využívá mimo jiné voda a hydroxid draselný.

Tutuova smrt vyvolala v Jihoafrické republice vlnu smutku, tisíce lidí se ještě před dnešním pohřbem poklonily jeho památce v katedrále, kde bylo tělo duchovního v minulých dnech vystaveno.

„Odchod emeritního arcibiskupa Desmonda Tutua je další kapitolou truchlení při loučení našeho národa s generací skvělých Jihoafričanů, kteří nám odkázali osvobozenou Jižní Afriku,“ uvedl po jeho smrti jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, který se sobotního pohřbu rovněž zúčastnil. Obřad se promítal i na obrazovkách na venkovních prostranstvích.

Tutu, který 7. října oslavil své 90. narozeniny, proslul především jako bojovník proti apartheidu. Za svou roli v kampani za vyřešení tohoto problému získal v roce 1984 Nobelovu cenu za mír. Angažoval se i v boji za lidská práva, proti chudobě, AIDS či rasismu. Své veřejné aktivity ukončil nositel mnoha světových vyznamenání teprve před několika lety.

Vysvěcení na kněze ve 29 letech

Zamlada několik let učil na škole pro černošské obyvatele, poté se ale obrátil k teologii a v 29 letech byl vysvěcen na kněze. Jako biskup a později arcibiskup jihoafrické anglikánské církve, jíž byl hlavou jako první černoch téměř deset let, využíval svého postavení k boji proti rasovému útlaku.

Svým vytrvalým naléháním na západní státy, aby kvůli apartheidu uplatnily proti vládě JAR hospodářské sankce, vzbudil nevoli i u části černého obyvatelstva. Několikrát byl zatčen. Po skončení režimu apartheidu v roce 1994 předsedal Komisi pravdy a usmíření, která vyšetřovala porušování lidských práv v době apartheidu.

V listopadu zemřel i exprezident Frederik Willem de Klerk

V poslední době jde o druhé úmrtí významné postavy jihoafrických dějin. V polovině listopadu ve věku 85 let zemřel poslední bělošský prezident Jihoafrické republiky a nositel Nobelovy ceny za mír Frederik Willem de Klerk.

Jihoafrický bojovník proti apartheidu a držitel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu byl výjimečný člověk, významně přispěl k vítězství demokracie v Jihoafrické republice (JAR). V kondolenci zaslané prezidentu JAR Cyrilu Ramaphosovi to uvedl český prezident Miloš Zeman. Pražský hrad kondolenční dopis zveřejnil na svém webu. Tutu zemřel v neděli ve věku 90 let.

Zeman napsal, že zprávu o jeho smrti přijal se zármutkem, a vyjádřil nejhlubší soustrast. „Pan Desmond Tutu byl výjimečný člověk, který zasvětil svůj život prosazování spravedlnosti a lidských práv. Významně přispěl k vítězství demokracie v Jihoafrické republice,“ uvedl. „Velice si vážím jeho boje proti režimu apartheidu. Pan arcibiskup Tutu se bezpochyby stal zásadní postavou novodobých jihoafrických dějin,“ dodal Zeman.

Zobrazit celou diskusi