K hlasům svobody patří podle pořadatelů i další z hostů, lidskoprávní aktivista Nathan Law z Hongkongu. Čtenáři se mohou těšit i na setkání s oceňovaným švýcarským romanopiscem Lukasem Bärfussem či mistrem krátkých textů, izraelským autorem Etgarem Keretem. Přízeň u českých čtenářů si už získala kanadská autorka thrillerů Shari Lapenaová, britská autorka Naomi Woodová i Francouzka s marockými kořeny Leïla Slimaniová.

Zvláštní pozornost se 27. ročník, vedle již oznámeného čestného hosta, jímž je letos Itálie, rozhodl věnovat ukrajinské tvorbě pro dospělé i dětské čtenáře.

Řadu laureátů Nobelovy cenu za literaturu, kteří byli hosty Světa knihy Praha, rozšíří letos Alexijevičová. V minulosti byla v ČR hostem Festivalu spisovatelů Praha. Tato běloruská a po matce také ukrajinská novinářka, spisovatelka a představitelka literárního žurnalismu nahlíží kritické momenty sovětské i postsovětské doby prostřednictvím svědectví obyčejných lidí. Několikrát se ocitla před soudem či v exilu. Česky vyšly všechny její knihy, například Modlitba za Černobyl nebo Doba z druhé ruky.

Svět knihy Praha jí předá Cenu Jiřího Theinera, která změní v letošním roce statut. Nově bude zaměřena na osobnosti, jež jsou hlasem svobody proti cenzuře a pro demokracii.

Kritický pohled jak na Sovětský svaz, tak na současný režim v Rusku se odráží i v díle Ljudmily Ulické. Patří k ruským intelektuálům, kteří mimo jiné odsoudili Putinovu agresi vůči Ukrajině. Do češtiny byly přeloženy například její romány Případ Kukockij a Zelený stan.

Jeden veletržní stánek pořadatelé vyhradí prezentaci ukrajinské tvorby pro děti i dospělé. „S ukrajinskými partnery intenzivně komunikujeme o jejich účasti, jež by měla být výrazná a viditelná. Chceme kolegům trochu vynahradit, že musel být zrušen skvělý kyjevský veletrh Book Arsenal, a tak chystáme takový malý Arsenal na našem veletrhu,“ uvedl ředitel Světa knihy Praha Radovan Auer. Na Světě knihy Praha se budou ukrajinským dětem zdarma rozdávat knihy v ukrajinštině, které připravují čeští nakladatelé.

Fotogalerie
14 fotografií