Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Polojasno 20°C

Útoky žraloků na lidi zachycené kamerou: Záběry plné bolesti, strachu i umírání

 • Video se připravuje ...
  Autor: zf - 
  Aktualizováno -
  12. 9. 2022
  11:00
  8. 8. 2022
  12:01

  Útok žraloka na Bahamách, jenž stál při šnorchlování život matku tří dětí, připomenul, že ačkoliv jsou tyto útoky spíše výjimečné, není je radno podceňovat. 

  Žraloci způsobí každý rok několik desítek nevyprovokovaných útoků na člověka. V roce 2021 při nich zemřelo 11 lidí. Není to mnoho. Obzvlášť, pokud si uvědomíme, že na jednoho zabitého člověka připadají podle amerického statistického úřadu až dva miliony žraloků, které usmrtí lidé. Přesto jejich útoky děsí. Z následujících videí, které tyto okamžiky hrůzy, strachu a bolesti zachycují, pochopíte proč.

  Při pohledu na záběry, které útoky přímo zaznamenaly a najdete je dále v článku, ani není divu. Ať už nedávný útok na rakouskou turistku, které žralok ukousl  končetiny, nebo brazilského mladíka, kterému amputoval penis, jedná se o děsuplné momenty.

 • 1.Brutální útoky žraloka v Egyptě

  Tyto dramatické záběry oběhly celý svět. Začátkem července 2022 utrhl před kamerami a bezbrannými přihlížejícími žralok potápějící se rakouské turistce nohu i s ploutví. Následně i ruku.

  I přes mohutné krvácení se rakouská turistka dokázala dostat na břeh, kde jen zoufale ukazovala na své chybějící končetiny. Svým zraněním později podlehla. O pár set metrů dál pak navíc zřejmě stejný žralok zabil i turistku z Rumunska. Našlo se jen torzo jejího těla.

  Video  Smrtelný útok žraloka v Egyptě.  - Facebook
  Video se připravuje ...

 • 2.Záchrana chlapce na poslední chvíli

  Policista mimo službu doslova na poslední chvíli vytáhl z moře chlapce dovádějícího na floridské pláži Cocoa Beach. Zhruba ve třinácté vteřině uvidíte, jak jej stahuje z moře ve chvíli, kdy kolem něj již ve vodě plave dravá paryba.

  Video  Policista mimo službu zachránil z moře chlapce, na kterého si brousil zuby žralok!  - Cocoa Beach Police & Fire
  Video se připravuje ...

 • 3.Souboj na život a na smrt potápěče a žraloka

  Duchapřítomnost a neskutečně chladnou hlavu předvedl v roce 2017 americký potápěč Parker Simpson. Během lovu ryb na něj i jeho kolegu zaútočil třímetrový žralok. Zřejmě měl spadeno na jejich rybí úlovky. 

  Vše probíhá opravdu rychle. Parker se chlubí svým úlovkem, když k němu během pár sekund připlave žralok. Začíná boj o život, kdy Parker odhazuje ulovené ryby i nenabitou harpunu a pouští se kopáním a pěstmi do žraloka. Predátor nakonec odplouvá.

  Výsledkem je rozkousaná ploutev, prokousaná holeň a ztráta litru krve. Podívejte se na video!

  Video  Souboj na život a na smrt potápěče a žraloka  - Facebook.com/Parker Simpson
  Video se připravuje ...
 • 4.Žralok ukousl plavci penis

  Tomu se snad ani nedá říci "štěstí v neštěstí". I když z hlediska záchrany života určitě ano. Osmnáctiletý mladík z Brazílie měl fakt blbý den. Jose Ernestor da  Silva plaval v moři, když náhle ucítil bolest v těch nejcitlivějších místech. Okolo plující žralok mu svým kousnutím amputoval jeho chloubu a kus stehenní kosti. Následující záběry nejsou pro citlivé povahy.

  Video  Žralok ukousl plavci penis, mladík silně krvácel na pláži  - Youtube.com
  Video se připravuje ...

 • 5.Žralok kličkoval mezi plavci

  O moc lépe dopadli koupající se lidé v Miami. Přímo mezi ně si to zamířil dvoumetrový žralok a plaval téměř u břehu. Tyto okamžiky zachytil dron. Ze záběrů je tak vidět, že někteří lidé začali plavat rychle z místa, jiní pak vůbec netušili, že mezi nimi proplouvá smrtelné nebezpečí.

   

  Video  Žralok v Miami kličkoval mezi plavci. Ti si ho nevšimli  - Reuters/Hudebni banka
  Video se připravuje ...

 • 6.Muž zachránil manželku před žralokem pěstmi

  Australanka Chantelle Doyle (35) si manžela vybrala dobře. Když na ni zaútočilo třímetrové mládě žraloka bílého, seskočil ze svého surfu a několikrát jej udeřil pěstí, dokud svou oběť žralok nepustil. Své manželce následně pomohl doplavat na pobřeží, odkud ji převezla helikoptéra do nemocnice s těžkým poraněním pravé nohy.

  „Tenhle chlapík tam dopádloval a seskočil ze svého prkna na toho žraloka a mlátil do něj, aby ji pustil, a pak jí pomohl zpátky na pláž,“ uvedl Steven Pearce, šéf místních plavčíků z města Port Macquarie na východě Austrálie, kde k incidentu došlo. 

  Video  Chantelle (35) napadl třímetrový žralok, její manžel ho zahnal pěstmi  - Reuters
  Video se připravuje ...

 • 7.Nerušte žraloka bílého od oběda

  Rybáři Matty Riley a jeho kamarád Ken Roth byli u Mysu Cod v americkém Massachusetts na lovu humrů. Ve chvíli, kdy spatřili uhynulou velrybu, připluli samozřejmě blíž k ní. Jenže tam již hodoval někdo jiný.

  „Útočí přímo na loď,“ křičí jeden z vystrašených mužů na videu, které zaznamenalo setkání s vyrušeným hodovníkem. Tím nebyl nikdo jiný než obrovitý žralok bílý. A obtěžování u oběda se mu vůbec nelíbilo.

  Paryba sice "dezert v lidské podobě" nakonec nezískala, video se však z pochopitelných důvodů stalo velmi oblíbeným.

  Video  Velký bílý žralok se chtěl zakousnout do lodě rybářů, když ho vyrušili při hodování na velrybě  - Atlantic White Shark Conservancy
  Video se připravuje ...

   

 • 8.Čelisti žraloka před očima Češky!

  Blízké setkání žraločího druhu zaznamenala i Češka Malvína Řezáčová. Natočila čtyřmetrového predátora, jak u Austrálie zakusuje její loď plnou dalších potápěčů. Na ten moment asi nikdo z přítomných do smrti nezapomene! 

  Video  Čelisti žraloka před očima Češky! Natočila čtyřmetrového predátora, jak zakusuje její loď  - Malvína Řezáčová pro Blesk.cz
  Video se připravuje ...

 • 9.Útočníci, nebo oběť?

  Přestože by se z předcházejících záběrů mohlo zdát, že podobně jako ve filmových Čelistech jsou žraloci nelítostnými monstry, realita je trochu jiná. Zatímco počet "ulovených" lidí se každoročně počítá v jednotkách, počty lidmi ulovených žraloků jdou každoročně do desítek milionů. Není tak divu, že podle studie prestižního magazínu Nature poklesl jejich počet za posledních 50 let o více než 71 procent.

  Video  Útoky žraloků na lidi zachycené kamerou  - Videohub
  Video se připravuje ...

MarekBadatel ( 9. srpna 2022 16:40 )

Další věcí je, že žralok cítí a vnímá pod vodou "pach" člověka (pot, maz z pokožky který se smývá ve vodě) a z toho dokáže vycítí opravdu hodně. Je to jedna z věcí která může hrát roli.

MarekBadatel ( 9. srpna 2022 16:39 )

Člověk vstupuje do jejich přirozeného prostředí kde oni žijí. A pokud připomíná tvarem jejich potravu nebo chaotickými pohyby a plácáním do vody připomíná zraněné nebo nemocné zvíře tak se prostě se může stát, že žralok zaútočí. To plavání/plácání ve vodě a hluk je prý může hodně dráždit, většina vodních tvorů se takto ve vodě neopohybuje a nechová tak jako člověk. Je to jako kdybyste šli po ulici a šel by tam někdo kdo by dělal chaotické nekoordinované pohyby plácal by okolo sebe a dělal by hluk. Také by Vám to přišlo nenormální a nelíbilo by se Vám to.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání