Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Z nebe se zdá, že lesy v Českém Švýcarsku už nehoří: Hrozbu ale skrývají neviditelná ohniska!

Autor: Alexandra Vetkovská - 
3. srpna 2022
10:00

Konec ohnivého pekla v okolí Hřenska?! Z ptačí perspektivy se zdá, že ze zbytků lesů v Českém Švýcarsku už se jen kouří, plameny prošlehávají jen místy. Je to pouhé zdání. Termokamery ukazují, že boj s požárem neskončil.

Zrádná ohniska, která mohou znovu rozpoutat peklo, nejsou mnohdy okem viditelná. Jsou hluboko v hořlavé hrabance, vzniklé opadáním jehličnatých stromů. Žhnou také mezi kořeny. Velmi lehce je může »oživit« čerstvý vítr a sluneční paprsky. Proto nyní terén ze vzduchu »obhlížejí« hasičské drony s termokamerami.

„Používáme je během zásahu v místech, kde jsou různé překážky, napadané stromy, tam, kde mohou být ohniska někde dole pod povrchem půdy. Natáčí je naše dokumentační skupina,“ popsal včera Blesku mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan.

Kontroly 24 hodin

Hasiči nespoléhají jen na kamery. „Zda se neobjevují nová ohniska a zda se požár nešíří, kontrolujeme pravidelně vizuálně. Průzkum provádíme průběžně čtyřiadvacet hodin, a to hlavně v noci,“ dodal Marvan. I když termokamery už pomáhají, jejich hlavní role podle něj teprve nastane, jakmile hasiči požár kompletně uhasí a zlikvidují ohniska, která jim nyní dělají největší problém.

Stále ještě hoří kopec Bouřňák, Větrovec, Křídelní stěna, Hřensko nahoře, Hluboký důl. „Jakmile budou tato problematická místa opravdu uhašená a plocha bude vypadat, že je čistá, bude potřeba to celé projít a prověřit. Tam přijdou na řadu termokamery,“ vysvětlil Marvan. Kolik jich mají hasiči k dispozici, neřekl, ale prý je jich tolik, kolik potřebují.

 

 

 

Video  Hašení ohnisek mezi Meznou a Hřenskem v Českém Švýcarsku. (29. července 2022)  - SDH Markvartice
Video se připravuje ...

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání