Středa 29. června 2022
Svátek slaví Petr a Pavel, zítra Šárka
Oblačno, bouřka 26°C

Střelec (†18) zabil na základní škole 21 lidí: Budovu úřady srovnají se zemí

Autor: ČTK, rix - 
22. června 2022
08:22

Základní škola v texaském městě Uvalde, kde střelec zabil 19 žáků a dva učitele, bude zbourána, uvedl starosta města Don McLaughlin. Učinil tak na zasedání zastupitelstva, kde se obyvatelé domáhali odpovědí ohledně střelby, napsal ve středu zpravodajský server BBC. Šéf texaského ministerstva veřejné bezpečnosti v úterý ve státním Senátu řekl, že policejní zásah při střelbě byl podle přesvědčivých důkazů naprostým selháním.

McLaughlin neuvedl, kdy bude škola zbourána. "Mám za to (...)., že se škola zbourá. Nemůžete už nikdy po nějakém dítěti nebo učiteli chtít, aby se do ní vrátili," řekl. Škola Robb Elementary School má bezmála 600 žáků druhé až čtvrté třídy.

S návrhem školu zbourat přišel už americký prezident Joe Biden. Minulý měsíc to místním médiím řekl senátor státu Roland Gutierrez.

Škola v Uvalde nebude první školou zbouranou po podobném masakru. Základní škola Sandy Hook v Newtownu ve státě Connecticut byla srovnána se zemí poté, co zde v roce 2012 tehdy 20letý pachatel postřílel 20 dětí ve věku šest a sedm let a šest dospělých. Na stejném pozemku byla postavena nová škola.

V základní škole Robb Elementary School pachatel identifikovaný jako 18letý Salvador Ramos vyzbrojený legálně zakoupenými zbraněmi zabil 19 dětí a dvě učitelky 24. května. Při zdlouhavém zásahu více než desítka policistů zřejmě asi hodinu čekala na pokyn vniknout do místnosti, kde se nacházel útočník. Policie jej zlikvidovala až po příjezdu zásahové jednotky pohraniční stráže.

Útok vedl k obnovení celonárodní debaty o regulaci zbraní. Američtí senátoři z obou hlavních politických stran v úterý představili návrh zákona o omezení přístupu ke zbraním, první takové opatření za několik desetiletí.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání