Čtvrtek 30. března 2023
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido
Zataženo, déšť 13°C

V Teplicích zkoumají složení směsného odpadu: Co vaši sousedi vyhazují do popelnic?

Autor: Michal I. Volf, jn - 
22. dubna 2022
19:09

Víte, co nejvíce vyhazujete do popelnice? A co vaši sousedé? Jsou to staré potraviny, obaly nebo něco, co by tam být nemělo? Odpověď na tyto otázky hledá město Teplice. Najalo odborníky, kteří zkoumají útroby kontejnerů na směsný odpad.

Skupina sedmi dobrovolníků včera napochodovala do haly třídicí linky v Nákladní ulici. Jejich cílem bylo sedm plastových černých nádob, které sem přivezli popeláři z několika teplických sídlišť. Ve speciálních oblecích s nataženými gumovými rukavicemi se pouštějí do podrobného zkoumání obsahu kontejnerů.

Odpad zvážili

„Musíme postupně roztřídit veškerý jejich obsah do 17 kategorií, které následně zvážíme. Díky tomu zjistíme, co lidé vyhazují nejčastěji a jestli správně separují,“ přiblížila Lucie Pečínková z Institutu cirkulární ekonomiky, jež se na odborné analýze podílí.

Hledali potraviny

Nejvíce město zajímá množství kuchyňského odpadu. „Loni jsme rozjeli projekt gastrokontejnerů, do kterých lidé vyhazují veškeré potraviny a gastroodpadky. Jejich počet stále navyšujeme a zjišťujeme, zda je to krok správným směrem,“ přiblížil teplický primátor Hynek Hanza (44, ODS).

Jen za uplynulý rok se v Teplicích vytřídilo 12 tun gastroodpadu. „Výsledek analýzy by měl ukázat, zda množství kuchyňského odpadu v černých nádobách oproti loňsku poklesl,“ doplnil Vojtěch Ducháč ze společnosti JRK, která rozbor provádí.

Levnější svoz

Až třetina z celkového množství směsného odpadu pochází z kuchyně. Slupky od brambor, staré potraviny a další gastroodpad přitom dokážou bezezbytku zpracovat například kompostárny. Díky jeho separaci tak klesne množství odpadu v černých popelnicích. Město tak ušetří za jejich vyvážení. Svoz gastroodpadu je totiž levnější.

Našli léky a baterie

V kontejnerech dobrovolníci nalezli kromě klasického odpadu například i sáčky s psími exkrementy. Byl tam i odpad, který do popelnic nepatří, třeba léky, baterie a brzdové destičky. Množství vyhozených potravin na první pohled ubylo, konkrétní výsledky budou ale známy do 14 dnů.

Jak třídili?

Odpadky roztřídili pracovníci do 17 kategorií:

✔ Kuchyňský

✔ Nápojové kartony ¨

✔ Zahradní

✔ Plast měkký

✔ PET lahve

✔ Plastové fólie

✔ Tvrdé plasty

✔ Tiskoviny

✔ Lepenka, karton

✔ Sklo

✔ Dřevo

✔ Elektroodpad

✔ Textil

✔ Suť

✔ Léky

✔ Popel

✔ Infekční odpad

Vyvíjí nové popelnice

Vadí vám mouchy a zápach kolem popelnic? Vědci z Mendelovy univerzity v Brně pro česká sídliště vyvíjí nové, které je potlačí. „Chceme v nových, speciálně konstruovaných nádobách optimalizovat sběr gastroodpadu na sídlištích,“ řekla Martina Vršanská z univerzity. Podle dat vědců průměrný Brňan vyhodí ročně do popelnice 37,4 kg jídla. Nové nádoby by měly tento odpad pomoci kompostovat a znovu využít na zahrádkách.

Víte, že…

Teplice jsou teprve druhým městem v ČR, které rozmístilo na svá sídliště gastrokontejnery. Stejný projekt rozjeli také v Hradci Králové.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání