Úterý 18. června 2024
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Polojasno 29°C

Ministr Baxa v Blesku: Zdecimovaná kultura trpí i po covidu, lidé nechodí. Chystá další balík pomoci

Video se připravuje ...
Autor: Jakub Tomek, tsv - 
22. dubna 2022
05:00

Proticovidová opatření v Česku skončila a lidé se mohou po dvou letech opět vydat za kulturou bez omezení, zájem o kulturní akce ale stagnuje, upozornil v pořadu Epicentrum ministr kultury Martin Baxa (ODS). Lidé se stále bojí nákazy a zrušená povinnost roušek odrazuje především starší věkové skupiny. Zasaženým podnikatelům by měl pomoct státní kompenzační balíček, předchozí šéf resortu s nimi podle ministra dostatečně nekomunikoval.

Někteří lidé se i poté, co byla zrušena protipandemická opatření, stále bojí účasti na kulturních akcích, řekl v Epicentru Baxa. „Ve chvíli, kdy se zrušilo rozhodnutí nosit respirátory na představení, tak část starších návštěvníků tam přestala chodit, protože si na ty respirátory zvykli a považovali to za způsob ochrany,“ konstatoval ministr. „Velmi pomalu nabíhá poptávka po velkých kulturních akcích, jako jsou ty různé masové koncerty, které byly mockrát přeložené. Není ta situace úplně snadná.“

Dodal, že kromě rušení omezení se vláda snaží vycházet vstříc umělcům také formou kompenzací. „Ten vládní balíček covidových podpor, kde je zahrnuta i kultura, si myslím, že hodně pomůže podnikatelům v kultuře, kteří byli zasažení,“ dodal Baxa.

Komunikace s podniky je základ

V pořadu se vyjádřil i ke kritice svého předchůdce Lubomíra Zaorálka (ČSSD), toho v posledních dvou letech obviňovaly mnohé podniky kulturního průmyslu na základě nedostatečné finanční pomoci. „Já se s těmi, řekněme, velkými hráči na poli tohoto kulturního byznysu setkal. Nebylo to pro ně úplně běžné, že by byli v kontaktu s ministerstvem kultury,“ uvedl a naznačil tak, že Zaorálek s podniky v době své působnosti téměř vůbec nekomunikoval.

„Ale já mám za to, že můj úřad se zabývá kulturou v celé šíři, to znamená, že vedle filharmonie, Národního divadla a dalších organizací se musí věnovat i těm, kteří v kultuře podnikají. Právě oni se zmiňovali o tom pomalém náběhu, velmi vítali to, že byla rychle zrušena ta opatření,“ pokračoval Baxa. Invaze na Ukrajinu ale úplnou obnovu průmyslu ještě opět zpomalí.

„Měli jsme zahájenou debatu i o některých opatřeních, která by ještě pomoci mohla, ale to vlastně přerušila ukrajinská krize, takže já myslím, že se v dohledné době s nimi setkám znovu a že se o tom dál budeme bavit. Ale prostě 24. února se změnil svět, tak to může mít i nějaké dopady,“ doplnil ministr.

Knight ( 22. dubna 2022 12:52 )

Naprosto souhlasím Lipavský je snad normálně blázen a to neustálé vyhrožování válkou už mi leze na nervy! Putin je sice magor, to bezesporu, ale že byl až takový sebevrah a podnikl válečné tažení napříč Evropou, tomu nevěřím. Tohle už je strašení lidí, vyvolávání paniky a mělo by to být trestné. Já to nějak přežiju, ale co starší lidé? Minulý týden moje žena utěšovala tady paní od vedle, že se nemusí bát. MY prostě ve válce NEJSME, naštěstí!!! I když mi občas přijde, že naše vláda by to snad i uvítala??? Jen čekám kdy někdo uspořádá protivládní demonstraci, byla by to první, na kterou bych od listopadu 89 šel!!!

jajas ( 22. dubna 2022 11:56 )

A kdo ho zakáže?

jajas ( 22. dubna 2022 11:54 )

Vypadá to, že ten je v dívadle furt....a nebo ho hraje...oblečení na to má

jajas ( 22. dubna 2022 11:52 )

Proč není diskuse k tomu budulínovi Lipavském, který sem tam ze sebe vytlačí nějaké to "budovatelské heslo? Teď z něj vylezlo, že: "Pokud Ukrajina padne, Putin půjde dál! A rád by viděl, aby velké země dělaly víc!". Sedí v kanclu jako Honza za pecí a kritizuje ostatní státy? A ty jeho "objevy", jakože: "Zbavit se závislosti na ruské ropě a plynu nebude jednoduché, ale zvládneme to." To je fakt hodné žáka 1.stupně ZDŠ! Bóže, proč nás trestáš? Kdyby raději mlčel, bylo by to pro něj lepší....

Knight ( 22. dubna 2022 11:11 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa