Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Záhadná smrt ruského diplomata (†35): Syna generála z bezpečnostní služby našli mrtvého před ambasádou

Autor: rc - 
5. listopadu 2021
15:08

Před ruskou ambasádou v Berlíně bylo nalezeno tělo Kirilla Zhala. Pětatřicetiletého diplomata, který měl vypadnout nešťastnou náhodou z okna velvyslanectví, se marně snažili oživovat záchranáři. Zhalo měl vazby na ruské bezpečnostní služby, jeho otec je generálporučík působící v FSB, jejíž pracovníci měli zřejmě prsty například v otravě ruského opozičního politika Alexeje Navalného.

V úterý 19. října krátce po sedmé hodině ranní byli před ruské velvyslanectví v Berlíně přivoláni záchranáři. Před ambasádou leželo bezvládné tělo Kirilla Zhala. Pětatřicetiletý ruský diplomat údajně vypadl z okna v horním patře budovy. Podle informací britského deníku Daily Mail však v případu nebyla provedena oficiální pitva.

Nešťastná nehoda

Velvyslanectví Ruska odmítlo pitvu provést a německé úřady vzhledem k diplomatickému statutu Zhala nemají pravomoc smrt diplomata vyšetřovat. Výše zmíněný deník uvádí, že druhý den po smrti bylo tělo Zhala repatriováno zpátky do rodné země. Podle ruské ambasády se jednalo o nešťastnou nehodu.

Vlivný otec

Daily Mail s odvoláním na investigativní weby Bellingcat a The Insider uvedlo, že Zhalo je synem důstojníka Federální služby bezpečnosti (FSB), která je hlavní domácí bezpečnostní službou Ruské federace. Generálporučík Alexej Zhalo je šéf složky pro ochranu ústavního systému.

Spojován je rovněž s případem Alexeje Navalného, opozičního politika a velkého kritika Kremlu. V roce 2019 se také jméno bezpečnostní služby spojovalo s otravou spisovatele Dmitrije Bykova a v letech 2015-2017 politika a spisovatele Vladimira Kara-Murzy. Zhalo má podle projektu Bellingcat vykonávat rovněž roli zástupce ředitele Druhé služby FSB, která je spojována s atentátem na Zelmchana Khangoshviliho, bývalého velitele čečenských rebelů.

VIDEO: Brutální vražda dvou stopařek. Z výpovědi a doznání vraha Krupičky mrazí   

vlajo ( 5. listopadu 2021 17:16 )

Létající Čestmír lalalalalalala

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud