Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Američané odtajnili první spis o teroru 11. září. Popisuje podporu pro dva z únosců letadel

Autor: ČTK - 
12. září 2021
09:00

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v sobotu večer zveřejnil nově odtajněný dokument zabývající se logistickou podporou pro dva saúdskoarabské únosce letadel při útocích z 11. září 2001. Šestnáctistránkový výpis popisuje kontakt únosců se saúdskoarabskými spolupracovníky ve Spojených státech, ale neposkytuje žádné důkazy, že by se na útocích podílela saúdskoarabská vláda, napsala dnes agentura AP.

Tři unesená letadla pilotovaná islamistickými teroristy před 20 lety narazila do dvou newyorských mrakodrapů Světového obchodního centra a do Pentagonu. Čtvrtý letoun se zřítil do pole u obce Shanksville po souboji cestujících s teroristy. Při útocích, jejichž bezpečnostní důsledky svět pociťuje dodnes, zahynulo 2 977 lidí. Zemřelo také 19 sebevražedných atentátníků pocházejících většinou ze Saúdské Arábie.

Značně zredigovaný spis popisuje rozhovor z roku 2015 s mužem, který žádal o americké občanství. Stejný člověk měl o několik let dříve opakované kontakty s občany Saúdské Arábie, kteří podle vyšetřovatelů poskytli „významnou logistickou podporu“ několika únoscům. Identita tohoto muže není v dokumentu odhalená, píše se v něm ale, že pracoval na saúdskoarabském konzulátu v Los Angeles.

Na prezidenta naléhali pozůstalí

Dokument zveřejněný v den 20. výročí událostí, které otřásly celým světem, je prvním z vyšetřovacích spisů, jež mají být odtajněny na základě výnosu podepsaného americkým prezidentem Joem Bidenem. Na státníka naléhaly v posledních týdnech zejména rodiny obětí, které dlouho požadovaly zveřejnění spisů a které zahájily soudní bitvu proti Saúdské Arábii a dalším státům, které viní ze spoluviny na atentátech.

Saúdská Arábie zapojení vždy odmítala

O zapojení saúdskoarabské vlády do atentátů se spekulovalo už krátce po 11. září 2001, když vyšlo najevo, že 15 z 19 útočníků bylo ze Saúdské Arábie. Tehdejší vůdce teroristické organizace Al-Káida Usáma bin Ládin rovněž pocházel z prominentní rodiny z této země.

Saúdskoarabská vláda dlouhodobě odmítá, že by se na atentátech podílela. Velvyslanectví Saúdské Arábie ve Washingtonu ve středu uvedlo, že odtajnění dokumentů plně podporuje a že jakákoliv podobná obvinění vůči této blízkovýchodní zemi jsou „kategoricky chybná“.

Spojené státy v souvislosti s atentáty vyšetřovaly několik saúdskoarabských diplomatů a další lidi s napojením na tamní vládu, kteří znali únosce poté, co přicestovali do USA. Komise zabývající se útoky nicméně nenašla „žádné důkazy, že by saúdskoarabská vláda jako instituce nebo vysoce postavení saúdskoarabští činitelé jako jednotlivci finančně podporovali“ útoky.

Video  Český architekt zažil v New Yorku 11. září: O šoku i modelech, kterými pomohl hasičům  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

1pravda1 ( 12. září 2021 12:18 )

podle odborníků není fyzikálně možné, aby se věže zřítily volným pádem do svých základů, není možné, aby letecký benzín zničil i motory letadel - a u prvních reakcí toto nebyla velká dopravní letadla, v roce 2001 nebyly technologie, které by umožnily volat z paluby letadla mobilním telefonem, v Pentagonu žádné velké dopravní letadlo nebylo nalezeno.... mozek té lži uvěřit nechce ale oči odborníků - těm se věřit dá podle mého názoru

Zobrazit celou diskusi