James Manahan se v Česku zúčastnil několika akcí. V sobotu dopoledne v Praze navštívil centrální hasičskou stanici, kde dostal od velitele pražských hasičů Luďka Prudila medaili. Poté vyrazil do Liberce, kde podpořil svoje české kolegy při soutěži Memoriál záchranářů z Manhattanu. Večer se v Praze také zúčastnil pietní akce na Kampě u památníků hasičů, kteří před 20 lety přišli o život. Teroristické útoky z 11. září si vyžádaly 2977 obětí, mezi kterými bylo i 343 hasičů a 72 příslušníků bezpečnostních složek. V následujících letech se u více než 10 tisíc lidí, kteří tehdy pomáhali v první linii, projevila různá onemocnění a stovky z nich jim podlehly. 

Blesk: Na jaké pozici jste pracoval při útocích z 11. září?

James Manahan: „Pracoval jsem jako jeden z velitelů, který měl na starosti deset jednotek hasičů.“

Věděli jste, co se na Manhattanu děje, když jste vyjížděli do akce?

„Moje základna byla asi třicet kilometrů od útoků. Dívali jsme se na televizi jako celý zbytek světa. Po pádu druhého mrakodrapu jsme vyrazili ke Světovému obchodnímu centru.“

Co byla Vaše první myšlenka, když jste viděl, co se stalo?

„Původně jsme slyšeli, že letadlo udeřilo do jedné z věží. Mysleli jsme si, že to bylo malé letadlo. Když jsme ale zapnuli televizi, bylo nám jasné, že to nebylo žádné malé letadlo. Sledovali jsme v přímém přenosu, jak druhé letadlo vlétlo do záběru a narazilo do mrakodrapu. Minutu až dvě na to nám došlo, že nejde o náhodu, ale že na nás někdo zaútočil.“

Jak byste v pár větách popsal hrůzy, které jste viděl?

„Je strašně těžké to popsat. První šok byl, že první věž šla k zemi. Nikoho by ani ve snu nenapadlo, že se tohle může stát. Bylo prostě těžké tomu uvěřit. Také nám po pádu věže došlo, že každý hasič, který v tu chvíli byl uvnitř, je mrtvý.“

Záchranáři na Ground Zero.
Autor: Andrea Booher/Fema

Napadlo Vás, že byste s prací hasiče skončil potom, co jste zažil 11. září?

„Ani na vteřinu mě to nenapadlo. Zůstal jsem hasičem dalších třináct let, věděl jsem, že je to práce, kterou chci dělat dál.“

Co jste po 11. září dělal, abyste si odpočinul, vyčistil hlavu a pokusil se na hrůzy těch dní zapomenout?

„Víte, ono nejde zapomenout. V následujících letech jsme si každoročně připomínali ten hrozný útok, ke kterému došlo, podobně jako si to dnes připomínají vaši hasiči. Stále si pamatuju kolegy a přátele, kteří tam tenkrát zahynuli, dodnes vidím jejich tváře. Také jsme museli v následujících letech znovu obnovit hasičské sbory, protože ty ztráty, které jsme měli, byli naprosto devastující. Byl jsem jedním z těch, kteří se na obnovení hasičského sboru ve městě New York podíleli. Po letech mi došlo, že musím dát prostor novým a mladším kolegům.“

Co si myslíte o českých hasičích. Myslíte si, že jsou naši hasiči dobře připravení na případné katastrofy?

„Myslím, že ano. Právě jsem sem do Liberce přijel z pražské hasičské stanice. Bylo úžasné, jakou skvělou rodinnou atmosféru tam místní hasiči mají, úplně jako u nás. To se týče i vybavení, které je podobné, ne-li stejné jako máme my v New Yorku.“

Video
Video se připravuje ...

Útoky z 11. září. Uplynulo 20 let od jednoho z nejhorších teroristických útoků světa Videohub