Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Eitan (6) v květnu přežil pád lanovky: Děda ho unesl do Izraele, teď musí chlapce vrátit do Itálie

Autor: ČTK - 
25. října 2021
15:47

Telavivský soud v pondělí rozhodl o vrácení chlapce, jenž jako jediný z rodiny v květnu přežil pád lanovky v horách na severu Itálie, jeho italským příbuzným. V září si ho do Izraele odvezl jeho dědeček a policie případ vyšetřovala jako únos.

Při květnovém neštěstí přišlo o život 14 lidí včetně pěti příbuzných šestiletého Eitana Birana. Byli mezi nimi jeho matka, otec, bratr a dva prarodiče. Do Izraele ho odvezl otec jeho matky Šmulik Peleg. Příbuzní z otcovy strany žijí v Itálii. Tvrdí, že byl chlapec odvezen bez jejich vědomí, a požadovali jeho vrácení do Itálie.

Případ řešil telavivský soud pro záležitosti rodin. Rozhodl, že chlapec musí být vrácen do Itálie, kde žil od raného dětství. Tam má být prozatím u nejbližších příbuzných, než tamní soudy nevyřeší spor o opatrovnictví mezi příbuznými jeho otce, žijícími v Itálii, a matčinou rodinou žijící v Izraeli.

Soud v pondělí podle izraelských médií také uložil Pelegovi zaplatit soudní výlohy ve výši 70 tisíc šekelů (483 tisíc korun).

Podle dřívějších informací svěřil italský soud Birana po několikatýdenní léčbě v nemocnici jeho tetě z otcovy strany Aye Biranové Nirkové, která žije nedaleko Pavie. Spolu s manželem má dvě dcery a chce Eitana vychovávat. O adopci Eitana má ale zájem i teta z matčiny strany. Prokuratura v Pavii oznámila, že bude usilovat o vrácení dítěte do Itálie v souladu s haagskou úmluvou o právech dětí. Pelega obvinila prokuratura z únosu. Peleg přiznal, že Eitana odvezl z Itálie pronajatým autem do Švýcarska, odkud oba odletěli do Izraele.

Video Obrovská tragédie: Kabina lanovky v Itálii se utrhla, 14 mrtvých. - Reuters

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání