Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Hyena ze Zlína? Muž měl obrat duševně postižené o milionové úspory!

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.  (Autor: Blesk: Václav Burian)
Autor: ČTK, VaB - 
21. října 2021
09:52

Osmadvacetiletý muž ze Zlína podle policie vylákal pod záminkou společného bydlení od dvou mužů s poruchou intelektu více než milion korun. Kriminalisté v případu navrhli podání obžaloby. Za podvod hrozí stíhanému muži v případě odsouzení dva roky až osm let vězení.

Obviněný podle policie znal z předchozích let dvacetiletého muže, který kvůli svému postižení žije v domově se zvláštním režimem. „Zkontaktoval se s ním a nabídl mu, že mu zařídí lepší bydlení. Mladý muž oslovil svého kamaráda z domova a společně se s obviněným mužem několikrát setkali. Ten pod záminkou společného bydlení v bytě v Otrokovicích vylákal ze staršího z nich více než tři čtvrtě milionu korun, z mladšího potom 600.000 korun, které mu vybral z vkladní knížky," uvedla mluvčí policie Monika Kozumplíková.

Starší z podvedených mužů si podle zjištění policistů vzal několik půjček u různých bankovních i nebankovních institucí. „Založil si také zvláštní bankovní účet, kam postupně posílal svoje úspory a k němuž měl přístup pouze obviněný muž, který oběma tvrdil, že peníze slouží na nové zařízení bytu, kam se zanedlouho společně nastěhují, aby nemuseli žít v domově se zvláštním režimem," uvedla Kozumplíková.

Kriminalisté podle ní konstatovali, že obviněný se obohatil díky tomu, že druhého uvedl v omyl a způsobil tím značnou škodu. Opírají se o analýzu dat z mobilních telefonů a e-mailů, výpisy bankovních účtů, informace z úvěrových společností a exekutorských úřadů a další získané důkazy a výpovědi svědků. „Obviněný muž se ke svému jednání částečně přiznal s tím, že veškeré získané finanční prostředky utratil za značkovou elektroniku, úhradu exekucí vedených k jeho osobě a za další požitky, které si dopřál," konstatovala mluvčí.

Policisté podle ní při domovní prohlídce zajistili u nyní stíhaného muže větší množství značkové elektroniky i osobní vozidlo Škoda Fabia jako výnos z trestné činnosti. „Veškeré zajištěné předměty budou prodány v dražbě a finanční prostředky budou převedeny do úschovy soudu až do pravomocného rozhodnutí. Soud potom bude moci vrátit alespoň část finančních prostředků získaných z prodeje předmětů podvedeným mužům," doplnila Kozumplíková.

MalejLojza ( 30. října 2021 14:31 )

Vkladní knížka, to ještě existuje?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání