Sobota 27. listopadu 2021
Svátek slaví Xenie, zítra René
Zataženo, sněžení 2°C

Dívka (11) zmizela v Německu při běhání: Mohla by být u sekty Dvanáct kmenů v Česku?

Aktualizováno -
5. listopadu 2021
12:57
Autor: VaB, ČTK - 
18. října 2021
15:48

V případu zmizení 11leté dívky v Bavorsku mají úřady indicie směřující k tomu, že se dítě nachází v prostředí kontroverzní sekty Dvanáct kmenů. Ta přitom kvůli postupu německých úřadů vůči ní přesídlila v minulých letech do České republiky. Česká policie případ prověřuje, znovu prosí o pomoct při pátrání. 

Podle DPA, která o případu informovala, dostal pěstoun dívky jménem Shalomah Hennigfeld e-mail od odesilatele, kterého patrně lze přiřadit k sektě, uvedl v pondělí mluvčí německé policie. O e-mailu informovala také některá německá média. Dívka je podle nich opět u svých skutečných rodičů, spojovaných se sektou Dvanáct kmenů.

Mluvčí policejního prezidia v bavorském Augsburgu řekl, že je prověřována autenticita e-mailu. Sekta Dvanáct kmenů v minulosti opakovaně vyvolávala pozornost, protože za přiměřenou výchovnou metodu považuje bití dětí.

„Protože nelze vyloučit, že vlastní rodiče dívky mají souvislost se zmizením, zahájila první vyšetřování i kriminální policie v Dillingenu,“ uvedla policie ve víkendovém sdělení. Dítě zmizelo v sobotu při běhání v Holzheimu a už se nevrátilo domů ke své pěstounské rodině.

Němečtí vyšetřovatelé také zjišťují, zda dívka není u některé ze dvou sektářských společností v Česku, řekl mluvčí německé policie. Do případu se vložila i Policie ČR. „Mohu potvrdit, že se na nás cestou Společného centra policejní a celní spolupráce ve Schwandorfu německá strana obrátila a aktuálně provádíme na našem území všechny nezbytné kroky k prověření získaných informací z Bavorska,“ uvedl mluvčí českého policejního prezidia David Schön. „Žádné další informace k případu nejsou dostupné,“ dodal.

Policie i nadále po dívce pátrá. Zveřejnili proto znovu její fotografii na svém facebooku. „Po dívce nadále pátráme, požádali nás o to kolegové z Německa. Zatím se jí ale nepodařilo vypátrat," řekl Blesku Schön. 

Podle mluvčího policejního prezída Ondřeje Moravčíka policisté prověřují místa, kde by se dívka mohla nacházet, zatím však bezůspěšně. Do Mšeckých Žehrovic v ponděli odpoledne dorazila k místu, kde sekta sídlí, policejního hlídka. Po chvilce k nim podle informací Blesku nasedl muž a odjel s nimi. 

Sekta Dvanáct kmenů dříve sídlila v bavorských obcích Klosterzimmern a Wörnitz. Před osmi lety úřady kvůli obvinění z bití ze společenství odvedly 40 chlapců a dívek a umístily je do pěstounských rodin a dětských domovů. To vedlo k několikaletým soudním procesům. Jedna vychovatelka sekty byla dokonce odsouzena k nepodmíněnému trestu. Fyzičtí rodiče dětí napadli odebrání práva na péči, ale Evropský soud pro lidská práva v roce 2018 rozhodl, že verdikty německých soudů byly přípustné.

Sekta Dvanáct kmenů přesídlila do České republiky z Bavorska, kde jí úřady podle DPA také zakázaly provozování soukromé školy. Podle dřívějších informací sídlila v obci Mšecké Žehrovice na Kladensku. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání