Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno 0°C

Juliane jako jediná přežila děsivou leteckou nehodu: Pak začal boj o život v nehostinném pralese!

Autor: rix - 
6. září 2021
11:35

Byl Štědrý večer roku 1971 a tehdy sedmnáctiletá Juliane Koepckeová se nacházela spolu se svou matkou na palubě letu z peruánského hlavního města Limy do vnitrozemského města Pucallpa. Jenže letoun havaroval a Juliane jako jediná přežila. Byla zraněná a široko daleko se rozkládala džungle. Tak začala její krušná pouť za přežitím. 

Let probíhal v pořádku až do doby, než se nad Amazonským pralesem vytvořila bouře a jeden z výbojů udeřil do letadla Lockheed L-188, ve kterém seděla i Juliane s matkou. Pak se letadlu vzňal jeden z motorů. „Lidé ječeli a pak už jsem neslyšela vůbec nic, kromě burácení motorů,“ uvedla Juliane v roce 2012 pro BBC. „Hluk najednou přestal a já byla mimo letadlo. Volně jsem padala dolů, stále připoutána k sedačce,“ řekla Juliane s tím, že jediné, co slyšela, byl šelest větru.

Už pád z několika desítek metrů bývá zpravidla smrtelný a Juliane se zřítila z výše několika stovek metrů. To jediné, co ji chránilo, bylo sedadlo letounu, ke kterému byla připoutána. Dodnes není jasné, jak přežila, protože krátce před nárazem upadla do bezvědomí. Nepravděpodobnější je, že její pád zpomalily větve a listy stromů hustého amazonského deštného pralesa. I tak ale dívka utrpěla po dopadu zlomeninu klíční kosti, měla oteklé oko a naštípnutou holenní kost.

První hodiny po dopadu se nemohla probrat z částečného bezvědomí. Když se vzpamatovala, uvědomila si, v jaké je situaci. Je uprostřed džungle a nikdo jí na pomoc nepřijde. Měla pouze jednu botu a minišaty bez rukávů. Špatně viděla a brýle při pádu ztratila. Juliane měla ale jednu důležitou výhodu – její matka byla bioložka a otec ornitolog. Věděla tak toho o životě v deštném pralese víc než její vrstevníci. První den v džungli strávila právě hledáním své matky, než jí došlo, že je to zbytečné a pomoc musí najít sama. Našla u trosek letadla pytel lízátek, což bylo jediné jídlo, které sehnala. 

Vzpomněla si na slova svého otce, že pokud najde potok, musí ho sledovat a dostane se tak k pomoci. To se jí podařilo a podle něj došla až k větší řece. Pohybovala se po jejím břehu, aby se vyhnula obtížnému terénu. Narazila přitom na krokodýly, ti ji ale naštěstí nechali být. Občas zaslechla letadla, ale přes husté stromy je neviděla. Po pár dnech zvuky letadel zcela utichly.

Poradila si se zhnisanou ránou, ve které měla červy. Na ránu si dívka vlila benzín z letounu a to červy odehnalo. Potkávala množství zvířat, ale žádné z nich na ni neútočilo. Napadlo ji, že v těchto místech zvířata neví, že lidé vůbec existují. Byla vyčerpaná a bezradná. Po deseti dnech pochodu usnula vysílená na břehu řeky. 

Když se probudila, uviděla prázdnou loď. „Myslela jsem si, že mám halucinace, že začínám ztrácet rozum,“ řekla. Rozhodla se u lodi přečkat noc, když v tom dorazili její majitelé. Ti si nejdříve mysleli, že je Juliane lesní duch, který se zde měl podle pověr vyskytovat. O Juliane se ale postarali a dali jí najíst. Poté vzali dívku na lodi do nedaleké vesnice, odkud byla letecky převezena do Pucallpy. Tam se konečně shledala se svým otcem.

Julianiny informace stačily k tomu, aby dovedly úřady na místo havárie, kde se podařilo identifikovat oběti, včetně její matky. Z 91 lidí na palubě, byla Juliane jediná přeživší. „Později jsem zjistila, že matka havárii také přežila, ale byla vážně zraněná a nemohla se pohnout. Zemřela o několik dní později,“ uvedla Juliane. 

Video Juliane jako jediná přežila děsivou leteckou nehodu: Poté přišel další boj o život v deštném pralese. 

padrino ( 7. září 2021 00:42 )

Pamatuju si,že v tom filmu si vytahovala červy z otevřenejch rad.Tenkrát pro mě otřesnej zážitek.

mirelay ( 6. září 2021 23:40 )

Moc hezký film, viděla jsem ho jako holka. Hodně mě zaujal.

picoda ( 6. září 2021 19:42 )

Ano, taky jsem videla tento film a mel cesky dabing.

terysek43 ( 6. září 2021 14:14 )

Nebyl náhodou natočen podle teto události film"Zázraky se ději".Tento film jsem totiž dávno tomu viděla v TV než jsme měli odletat do Bulharska......Také jsme vletli do bouřky a příjemné to neby­lo..­...Tur­bulen­ce docela dost slušné...Ale piloti to zvládli...🤩🤩😍😍

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání