Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Dovolenkový ráj svědkem největší letecké katastrofy: Mlha a pilotovy nervy na dranc stály život stovky lidí

Autor: rix, lk - 
16. srpna 2022
05:00

K nejstrašnější letecké havárii došlo v dovolenkovém ráji. Na Tenerife se 27. března 1977 srazily přímo na dráze dva obří ikonické letouny Boeing 747. V letounech společností Pan Am a KLM zahynulo dohromady 583 lidí. Za nehodou stály obrovské zmatky a nepříznivé počasí. 

Souhru nešťastných náhod odstartovala nastražená bomba na letišti Las Palmas, kam měly oba letouny namířeno. Vzhledem k teroristické hrozbě muselo být letiště uzavřeno a obří Boeingy společně s dalšími letouny byly odkloněny na malé letiště Los Rhodeos na Tenerife.

V exotické destinaci ale s takovým scénářem vůbec nepočítali. Zaměstnanců bylo málo, řídící věž nedisponovala moderní technikou a mezitím se na přistání řadilo jedno letadlo za druhým. Na letišti se objevil prvotřídní chaos. Cestující ani nebylo kde odbavovat, a tak z letadel vystupovali přímo na dráze. Samotná runway byla ještě ke všemu na letišti pouze jedna. 

Aby osud ještě víc zkomplikoval situaci na letišti, přidala se hustá mlha. To už byli řídící letového provozu zoufalí, neměli totiž pozemní radar a koukali tak do bílé tmy pod nimi. Na letišti už v tu dobu pojížděly i dva ikonické letouny Boeing 747. Především pilot letadla KLM neměl po dlouhé službě nervy na rozdávání.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání