Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Tálibánci zavraždili známého zpěváka lidových písní? Vtrhli k němu domů a střelili ho do hlavy

Autor: ran - 
31. srpna 2021
05:00

Tálibánci mají zřejmě na svědomí další nesmyslnou smrt. Afghánského lidového hudebníka Fawada Andarabiho měli střelit do hlavy, když k němu přišli posedět na čaj. „Chtěl jen bavit lidi,“ napsali o zpěvákovi a hráči na nástroj gičak odpůrci Tálibánu. Andarabiho smrt přiživila vážné obavy, že se Tálibán za dvacet let vůbec nezměnil.

K další smutné události v Afghánistánu došlo v pátek, kdy v údolí Andarab v provincii Baghlán zemřel násilnou smrtí zpěvák lidových písní Fawad Andarabi. V neděli o tom informovala jeho rodina, napsal Daily Mail.

Andarabi měl mít u sebe doma tálibánskou „návštěvu“, prý s ním popíjela čaj. Pak se ale něco mělo stát a bojovníci hudebníka vyhnali před dům, kde ho zastřelili do hlavy. Podle hudebníkova syna Jawada za ním příznivci Tálibánu přišli sami.

„Byl to nevinný zpěvák, který jen bavil lidi,“ řekl syn Jawad k jeho smrti. Andarabi zpíval o místním životě a lidech, o svém rodišti i celé zemi. Jeho spřízněnost s rodnou hroudou naznačuje i to, že jeho příjmení se shoduje s názvem regionu, kde celý život žil.

Na jednom zveřejněném videu sedí na koberci obklopen posluchači a vysokými afghánskými horami, doprovází ho další hudebník. „Není na světě takové země, jako je má domovina, ten hrdý národ,“ zpívá na záznamu. Dalšími slovy opěvuje „naše krásné údolí, rodný kraj našich pradědů“.

Jak jeho syn Jawad podle Daily Mailu uvedl pro agenturu Associated Press, místní tálibánské vedení slibuje, že Andarabiho smrt řádně vyšetří. I mluvčí Tálibánu Zabihullah Mudžáhíd uvedl, že se vše vyšetří, žádné detaily ale k případu neposkytl.

Hudebník kromě zpěvu ovládal hru na gičak, místní tradiční strunný nástroj z rodiny louten, na který se hraje smyčcem podobně jako na naše violoncello, linou se z něj však tóny na první poslech typicky orientální.

Jediná provincie, již Tálibán dosud neovládá, je sousední údolí Pándžšír, tradičně nejodbojnější region země. Odolává vzbouřencům jako jediná oblast z celého Afghánistánu.

Ke smrti hudebníka se vyjádřili příslušníci odboje proti bojovníkům Tálibánu i mezinárodní společenství. „Brutalita Tálibánu v Andarabu pokračuje. Dnes zavraždili lidového zpěváka Fawada Andarabiho, který jen přinášel radost svému údolí a místním obyvatelům,“ napsal bývalý afghánský ministr vnitra a jeden z těch, kteří se přidali k současnému odboji vůči tálibánským vzbouřencům, který se soustředí právě v sousedním údolí Pándžšír.

Šéfka Amnesty International Agnes Callamardová tálibánské zabíjení také ostře odsoudila. „Je čím dál tím víc dokladů o tom, že Tálibán se v roce 2021 vyznačuje stejnou netolerancí, násilím a útlakem, jako byl Tálibán verze 2001,“ napsala na twitteru. „Za dvacet let se u nich nic nezměnilo,“ vidí vývoj v Afghánistánu chmurně.

kacota.z.cocotina ( 31. srpna 2021 15:53 )

asi zpíval falešně

jaroslavv12358 ( 31. srpna 2021 15:30 )

janfila: To si pleteš Kalouska s Mirunou Němcovou ??

Andrej_Bures ( 31. srpna 2021 11:05 )

To je v sekci krimi?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání