Novinář Peter Earle žil na hraně: Špion české StB odhalil skandál, který složil britskou vládu
Skandální aférku s devatenáctileté striptérky s britským ministrem války Johnem Profumem prozradil veřejnosti novinář Peter Earle, který byl zároveň československý komunistický špion. Obří skandál tehdy složil vládu Harolda Macmillana a po vyhlášení předčasných voleb konzervativci senzačně prohráli.
Novinář Peter Earle byl hlavním reportérem ve věci skandálu tehdejšího britského ministra války Johna Profuma. Ten měl mít poměr se striptérkou Christine Kellerovou. Avšak mezi další striptérčiny milence patřil i sovětský vojenský atašé Jevgenij Ivanov. To mohlo vést k ohrožení státního tajemství. Spor v roce 1961 vyvolal kolaps konzervativní vlády Harolda Macmillana, informoval Daily Mail.
Mimořádná sbírka zpravodajských souborů studené války uchovávaná v pražském archivu tajné policie vrhla nové světlo na novináře Earleho. Dokumenty prokázaly, že nejenže byl redaktor členem komunistické strany v Británii, ale měl být tajným donašečem Státní bezpečnosti v Československu. Pravidelně se stýkal s Karlem Pravcem, který sídlil na československé londýnské ambasádě. Tomu donášel šťavnaté skandálky z míst nejvyšších politických špiček.
Právě Pravec se snažil pro StB tahat z Earleho informace. Při setkání v Soho v březnu 1967 se reportér Earle rozpovídal o své politické příslušnosti a podle spisů popsal, že je členem britské komunistické strany.
Earle strávil většinu svého života v News of the World, v redakci dělal pětadvacet let. Rozkryl například atentát na bulharského disidenta Georgiho Markova. „Denně byl schopen vykouřit 60 cigaret a vypít láhev skotské,“ popisovali ho jeho známí.
„Jsem překvapený, že byl Earle i v šedesátých letech komunistou, ale možná to pro něj nebylo tak důležité. Nicméně Moskva v té době cenila zuby a on si za svým komunismem i tak stál,“ uvedl bývalý reportér BBC Tom Mangold.
„Nemyslím si, že komunismus byl ve věci skandálu Profumo velkým problémem, ale samozřejmě v té době jsme se snažili z toho udělat velký problém, protože mít špiony, komunisty, CIA, MI5, MI6 a Christine Keelerovou na své straně - to byl sen,“ vysvětlil.
„Jak už bylo řečeno, Češi to všechno bedlivě sledovali a museli být velmi dobří ve sbírání věcí, které by mohly být později použity k vydírání,“ dodal.
Earle zemřel v roce 1997 ve věku jednasedmdesáti let. Samotný Pravec by měl být stále naživu. Když ho novináři v roce 2019 vystopovali v New Jersey, nejdřív tehdy osmaosmdesátiletý muž mlčel. Zmohl se na jediné prohlášení. „Nebudu mluvit o tom, co se dělo v šedesátých letech. Je to už hodně dávno a já o tom mluvit nechci,“ měl uvést.
Československo mělo svých špionů celou řadu, na některé se podívejte v galerii: