Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 4°C

Česká loupež století se odehrála před 15 lety: Krádež půlmiliardy připomněly i Případy 1. oddělení

Autor: jel - 
2. prosince 2022
13:04

Byla sobota 1. prosince 2007, když na pražské pobočce bezpečnostní agentury G4S Cash Services došlo k neuvěřitelně drzé obrovské loupeži. Tamní zaměstnanec František Procházka a jeho komplic Milan Čermák upravili obyčejnou dodávku tak, aby vypadala jako auto převážející peníze. Z firmy nepozorovaně odvezli více než půl miliardy. Přestože jeden z pachatelů byl později chycen a odseděl si 9 let ve vězení, hlavního aktéra celé loupeže Procházku ani odcizené peníze se dodnes policii vypátrat nepodařilo.

Případ se odehrál před 15 lety a po Františku Procházkovi je dodnes vyhlášeno mezistátní pátrání a nachází se i v databázi hledaných osob Interpolu.

V žižkovské pobočce bezpečnostní agentury G4S Cash Services pracoval Procházka jako strážný, takže měl celý areál dobře zmapovaný a znal zavedená bezpečnostní opatření. V osudný den naložil v areálu firmy paletu s balíčky bankovek v celkové hodnotě 540 milionů korun do bílého vozu volkswagen, který se podobal vozům používaným agenturou. Jenže ho neřídil zaměstnanec firmy, ale Procházkův známý Čermák.

Video  Jak zloděj Procházka ukradl půl miliardy korun a uprchl s nimi za hranice?  - Videohub
Video se připravuje ...

Ten bez problémů opustil areál firmy a Procházka si počkal na konec směny a až pak odešel. Na to, že ve firmě schází obrovská suma peněz, se přišlo až druhý den, kdy už se po pachatelích i lupu slehla zem.

Zmizel beze stopy

„Dodávka byla sice nalezena, ale samozřejmě prázdná. Do dnešního dne se nepodařilo nalézt odcizené peníze ani hlavního pachatele této krádeže,“ uvedli k tomu před rokem kriminalisté. Komplic Čermák byl zadržen jen několik měsíců po loupeži a o rok později byl odsouzen k 9 letům ve vězení. Odsouzen v nepřítomnosti byl i Procházka, kde je mu však konec, to nikdo neví.

Okradená agentura dokonce vypsala obrovskou odměnu, více než 50 milionů korun, za jeho dopadení. Hledal ho speciální pátrací tým české policie i britští soukromí detektivové. Ty si najala pojišťovna, u které byla okradená agentura G4S pojištěna a která nakonec většinu škody uhradila. Detektivové přišli na to, že Procházka před krádeží hodně cestoval a také že absolvoval výcvik přežití v Izraeli.

Českou loupež století v minulosti připomněl i oblíbený seriál České televize Případy 1. oddělení. Sedmý díl druhé série s názvem Krádež století se věnuje právě tomuto zločinu, jehož pachatele se nikdy nepovedlo dopadnout. 

Málem ho měli

Nejblíže k dopadení vychytralého lupiče prý měli policisté v roce 2012, kdy je stopa zavedla do Dominikánské republiky. Tam měl být málem chycen při velké razii, při které bylo zadrženo 7 mezinárodně hledaných Čechů. 

Kriminalisté na sociální síti uvedli, že momentálně existuje několik vyšetřovacích verzí. „Jednou z nich je, že se skrývá např. v Jižní Americe, druhá pracuje s možností, že je již delší dobu po smrti a byl jen bílým koněm,“ sdělili k případu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání