Sobota 19. června 2021
Svátek slaví Leoš, zítra Květa
Polojasno 32°C

Muž měl nelidsky týrat skot na farmě: Malé telátko uhynulo v blátě!

Autor: ČTK - 
7. června 2021
15:31

Přerovský okresní soud otevřel případ údajného týrání zvířat na farmě nedaleko Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, kterou se loni zabývala veterinární správa i policie. Z týrání je obžalován zástupce farmy Petr G., vinu u soudu striktně odmítl. Podle žalobce farma chovala skot ve zcela nevyhovujícím stavu, kdy se zvířata pohybovala v bahně a výkalech. Při kontrole zde bylo nalezeno i uhynulé tele. Obžaloba byla podaná ve druhém, přísnějším odstavci, obžalovanému tak hrozí šest měsíců až tři roky vězení nebo zákaz činnosti.

Padesátiletý zástupce farmy podle žalobce Iva Krobota týral zvíře zvlášť trýznivým způsobem a způsobil mu smrt. „Obžalovaný jako osoba zodpovědná za chov zvířat na statku farma Kozí hrádek Hustopeče nad Bečvou nezajistil od přesně nezjištěné doby do února 2020 vyhovující podmínky pro chov zvířat, zejména skotu,“ uvedl žalobce. Popsal, že výběh byl pokryt souvislou vrstvou bahna a výkalů až do výšky 30 centimetrů bez jakékoli podestýlky. „Zvířata měla hladem propadlá břicha, těla měla znečištěna bahnem a výkaly. Zřetelné bylo velké vyčerpání skotu, který usínal vestoje, i úbytek hmotnosti,“ uvedl Krobot.

Muž se před soudem zodpovídá i z podezření, že měl podíl na úhynu telete nalezeného na farmě, podle žalobce nezajistil odpovídající místo pro březí krávu. „Ponechal ji ve venkovním ohrazení výběhu, kde došlo k porodu živého telete, které zapadalo do vrstvy bahna a výkalů, a kde se nemohlo postavit a napít od matky a které nakonec zemřelo dehydratací,“ uvedl žalobce. Žaloba je podle něj podepřena fotodokumentací i videem zajištěným při kontrole veterinární správy a policie.

Petr G. před soudem vše popřel, tvrdil, že kontrola krajské veterinární správy nebyla provedena podle zákona. Hájil se tím, že loni v únoru bylo kvůli vydatným srážkám ve výběhu mokro, a výběh byl proto rozšlapaný. „Zvířata ale měla přístup do stájí, kde se pravidelně uklízelo.To, že by byla hladová, není pravdou, krmilo se ráno a odpoledne. V době razie veterináři záměrně krávy drželi venku a nepustili je dovnitř, kde už byly stáje uklizené,“ tvrdil u soudu Petr G. „Zvířata zanedbaná nebyla, všechna přežila. Je to výmysl k pošpinění jména naší farmy,“ doplnil. K uhynulému teleti uvedl, že šlo o předčasný porod a jalovice neměla vyvinuté vemeno. Ze smrti viní veterináře, který prý na místě zvířeti nepomohl.

Na případ upozornila loni v únoru Státní veterinární správa. Chovateli uložila pokutu 45.000 korun za porušení veterinárního zákona. Dva měsíce po kontrole odebral Státní zemědělský intervenční fond farmě ocenění Klasa a Regionální potravina, což je nejprestižnější státní ocenění potravin, které může získat pouze omezený počet produktů z daného kraje. Důvodem bylo podle fondu porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Ramita ( 8. června 2021 22:37 )

Přeji mu přesně ty samé podmínky života, které on poskytuje zvířatům a doufám, že bude trpět ještě víc a bude mít více bolestí a přeji mu ať mu nikdo nepomůže. Tohle je lidská bestie, kterou by měli zavřít do laboratoře a provádět na něm ty hrůzné pokusy. Všem zvířatům dát svobodu a zavřít tam tyhle rádoby chovatelé a lháři, kteří si neváží živých tvorů a jenom na nich rejžují prachy!!! Tohle se mu vrátí s tím může počítat. Jedna, dvě karma jde, karma si jde pro tebe.

NerudnejDedek ( 8. června 2021 18:10 )

Petr Graca, Farma Kozí hrádek. Telefon 774 069 964, 776 116 146 napište mu stejně jako já, nějakou pěknou SMS.

NerudnejDedek ( 8. června 2021 18:07 )

Kéž by zheb stejnym způsobem, jako to telátko 🙄

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání