Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno, bouřka 25°C

Průlomový rozsudek Nejvyššího soudu: Za sexistickou reklamu dostala zastavárna pokutu 50 tisíc

Autor: jel - 
7. května 2021
14:59

Přelomový rozsudek vynesl na konci března Nejvyšší správní soud (NSS). Ten odmítl kasační stížnost společnosti Index Čechy na předchozí rozhodnutí Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Společnost provozuje síť zastaváren, která k propagaci využívala polonahé ženské tělo, jež nijak nesouviselo s inzerovaným produktem. Soud označil takovou to reklamu za sexistickou a diskriminační a zastavárně uložil pokutu ve výši 50 tisíc korun.

Princip, který daná reklama využívá se nazývá „sex sells“. Jde o to, že je k propagaci využito sexualizace a nahoty bez zjevné souvislosti s nabízeným produktem. Časté je též využití dvojsmyslů s odkazem na sexuální význam. „Tyto reklamy mohou mít negativní dopad na sebepojetí a vytvářejí nerealistické nároky na vlastní tělo i těla jiných lidí, zejména u dospívajících,“ uvádí k tomuto principu organizace Nesehnutí, která v minulosti organizovala Anticenu Sexistické prasátečko. Ta měla za cíl upozornit právě na sexistické reklamy na českém trhu.

Soud označil letáky, které Zastavárna Index distribuovala v Brně, Olomouci a Přerově za diskriminační vůči ženám. „Tato reklama obsahovala téměř nahé ženské tělo nemající jakoukoliv souvislost s propagovanou činností, což je obecně v rozporu s dobrými mravy, konkrétně pak diskriminační vůči ženskému pohlaví a snižující lidskou důstojnost,“ stojí v rozsudku.

Právní zástupkyně společnosti Eva Grabarczyková namítla, že jde o omezování svobody slova. Tu soud sice přijal, ale uvedl, že reklamní a komerční projev sice spadá pod ústavně chráněnou svobodu slova. V některých případech je ale možné ji omezit. „Krajský soud dospěl k závěru, že vyobrazení ženy v dané reklamě je rozporné s požadavkem respektu k lidské důstojnosti, neboť využití téměř nahého ženského těla pouze jako doplňku či dekorace slouží k upoutání pozornosti,“ píše se v rozsudku.

Zastavárna tak musí zaplatit pokutu 50 tisíc korun. Peněžitý trest za sexistickou reklamu nedostala poprvé. Podle informací serveru iDnes totiž za podobnou reklamu dostaly pokutu už v roce 2016 a 2017.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání