Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Vláda chce pustit Čechy do škol, na pivo i do divadel. Odborníci se zlobí: Neřeší to s námi

Autor: Dagmar Machotová - 
7. května 2021
05:30

Zatímco epidemie koronaviru v Česku zpomaluje, rozvolnění opatření nabírá na obrátkách. Jenže podle odborné skupiny MeSES jsou počty nakažených pořád velmi vysoké. Klesající trend incidence by mohl být důvodem k radosti, ale rozhodně ne k masivnímu rozvolnění, míní. Přesto vláda ve čtvrtek ohlásila další rozvolnění, aniž by to s odborníky z MeSES konzultovala. Od 10. května by se v rotaci měli vrátit do lavic všichni žáci základních škol, od 17. května zřejmě budou moci otevřít zahrádky a možná i divadla nebo kina. Podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly nálož viru v české populaci klesá, problém vidí v ochotě mladších ročníků nechat se očkovat. 

„Vláda s námi bohužel nejednala,“ napsal Blesk Zprávám epidemiolog a vedoucí skupiny MeSES Petr Smejkal. Plánovaná rozvolnění, která byla ve čtvrtek po jednání vlády oznámena, odporují dřívějšímu prohlášení ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO), že se vláda bude řídit daty (o vývoji epidemie), a nikoli datumy. 

Zástupci MeSES upozornili na riziko pramenící z postupného růstu reprodukčního čísla, který souvisí nejen s rozvolněním, ale také s klesající ochotou dodržovat platná nařízení. Současnou hodnotu R skupina odhaduje na přibližně 0,9. „Teď není vhodný okamžik pro nějaké další neplánované změny ohlášeného systému balíčků. Pokud se předčasně otevře jedna oblast, hrozí, že se naopak zase zdrží ostatní balíčky,” varuje výzkumník oxfordské univerzity Jan Kulveit.

Příliš mnoho priorit 

Ke školám, které měly dosud jasně deklarovanou vládní prioritu, se od pondělí 10. května přidá kompletní maloobchod, služby, muzea a galerie, a až na výjimky se ruší povinnost nosit respirátory venku. Příslib otevření dostaly i restaurace a další podniky v gastrosegmentu. Konečné rozhodnutí by mělo padnout příští týden.

Video Arenberger o dalším rozvolňování: Zelenou dostávají obchody i památky - ČTK

Podle Ruth Tachezy ze skupiny MeSES hrozí, že pokud vláda nebude vnímat křehkost situace, mohli bychom mít brzy zase problém. „Ta situace stále není dobrá. A to nemluvím o mutacích, které se začínají šířit. I ten původní virus, pokud se nebudeme chovat rozumně, může být problém,“ řekla Blesk Zprávám Tachezy a dodala, že školy jsou podle ní psychologicky, sociálně i ekonomicky nejdražším opatřením.

Naproti tomu epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula odhaduje, že nálož viru v populaci výrazně klesla. Podle něj je poměrně dost lidí proočkovaných, dokonce i v rizikových skupinách. Problém vidí v ochotě mladších ročníků nechat se očkovat. „Co vidím trochu jako problém, je ochota mladších ročníků, pro které se teď začnou uvolňovat očkovací termíny. U nich to vidím tak 50:50, možná ještě méně,“ řekl Blesk Zprávám Prymula a dodal, že celkově epidemie opravdu ustupuje.

Video Rozvolňování v Česku: „Klesáme stabilně, ale pomalu,“ říká Levínský. A zmínil nepřijatelné riziko - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Očkování dětí a kolektivní imunita

Vytvořit kolektivní imunitu jen naočkováním dospělých podle Prymule nejde. Protože děti mají až na výjimky lehký průběh nemoci, není jejich očkování klinicky zásadní. „Daleko důležitější je z epidemického hlediska, protože navodit tady situaci, aby ten virus necirkuloval a vytvořit kolektivní imunitu pouze naočkováním dospělých úplně nejde,“ uzavřel Prymula s tím, že aktuálně probíhají celosvětově studie, od jakého věku by se děti mohly nechat očkovat. 

Přehledně: Co se kdy mění 

10. května

  • Školy ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině se přidají ke zbývajícím krajům v rotační výuce na 2. stupních ZŠ a plné výuce v MŠ. Už v pondělí kabinet rozhodl, že se totéž stane 10. května v v Ústeckém, Olomouckém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. 
  • V celé ČR bez výjimek otevřou obchody a další služby. Venku bude moci společně sportovat venku až 30 lidí, maximálně dva lidé do 18 let uvnitř
  • Na svatbách a pohřbech může být až 30 lidí
  • Otevřou muzea, galerie a památky i ve zbylých krajích České republiky, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti.
  • Až na výjimky končí povinnost nosit roušky či respirátory venku
  • Všichni samoplátci s indikovaným zdravotním problémem budou moci využít lázeňské péče. Nutný bude test nebo očkování

17. května

  • Od tohoto data by mohly otevřít zahrádky restaurací, definitivně vláda rozhodne příští týden.
  • Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) by chtěl prosadit od tohoto data vnitřní akce pro 400 a venkovní pro 700 lidí.

24. května

  • Mohlo by dojít k rozvolnění v kultuře, ale i ve sportu.
  • V týdnu od 24. května se pak podle Zaorálka zvýší až na 1000 diváků účast na venkovních akcích a až 500 na vnitřních, vždy při kapacitě 50 procent. Opět je to podmíněné souhlasem vlády.

Martin32 ( 7. května 2021 17:35 )

No co čtu názory těch ´´odborníků,, tak se nedivím, že na ně nikdo nedá Kubek by pokud by to šlo nechal vše zavřené kromě univerzity pro svou rozmazlenou dceru. Tachezy moc rozumu nepobrala. Flégr sliboval, že koronavirus skončí v dubnu a skutek utek.

e.lesanova ( 7. května 2021 15:37 )

No, na to, že jsme měli ještě před pár dny-týdny stažené půlky, je to moc "hurá" rozvolňování, spíše to vypadá na "nátlak" nechat se očkovat Některé vakcíny nejsou zrovna bezpečné, ale i ty "košer" zajistí zatím imunitu jen na 3 - 6 měsíců....tedy spěch je zbytečný, protože jinak přesně do 6 měsíců dostaneme covidovou pecku mezi oči znovu Stejně jako informace pro "cestovatele", kteří nám nám mohou dovézt mutace kdoví odkud a na ně tyhle vakcíny nestačí...

kokeš ( 7. května 2021 13:45 )

Jak se to rozvolní, tak se počty nakažených vrátí. A tak pořád dokola, dokud se virus sám nepoloží. Do očkování se lidé nehrnou, protože se dočetli o škodlivosti vakcín. Jestli je to pravda nikdo pořádně neví. Jeden odborník říká to, druhý ono. Tak kdo čemu má věřit?

kokeš ( 7. května 2021 13:41 )

Necítíš se místy jako blb?

Ksel ( 7. května 2021 12:18 )

Škůdcovský potenciál zlobících se odborníků se rozrostl do obludných rozměrů. Tato partička bez mandátu od občanů má ambice stát nad naším ústavním pořádkem a poroučet moci výkonné, zákonodárné i soudní a hlavně nám občanům. Tito samolibí tajtrdlíci nám dál ukrajují z naší osobní svobody a radostně hýkajíce dupou po naší lidské důstojnosti. Epidemiologům, hygienikům a dalším nezdravě ambiciózním hýkavcům by mělo být jasně oznámeno, že ani jejich stromy nerostou do nebe, že občané odmítají jejich mafiánsko-koronavirové podmínky k přežívání v podmínkách zaživa pohřbeného člověka. Já chci žít a nehodlám se oddávat autodestruktivním aktivitám na základě přání pomatených epidemiologů a jejich kumpánů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa