Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Tragická smrt Hanče a Vrbaty fascinuje dodnes: Horská služba si událost pravidelně připomíná

Autor: chal - 
24. března 2021
18:11

Když 24. března roku 1913 v Krkonoších zahynuli lyžaři Bohumil Hanč a Václav Vrbata, nesmazatelně se zapsali do české historie. Příběh odvahy a přátelství zná i dnes snad každý a právě na 24. března na jejich památku připadá Den Horské služby v ČR.

Příběh dvou závodníků na 50 kilometrů Hanče a Vrbaty se stal nesmrtelným. Oba sportovci se 24. března roku 1913 účastnili závodu po hřebenech Krkonoš. Pro Bohumila Hanče to tehdy měl být poslední závod v kariéře, a proto tam pozval i svého přítele Václava Vrbatu.

Kvůli teplému počasí byli závodníci málo oblečení. Brzy se ale rapidně zhoršilo počasí a ochladilo se. Asi tři a půl hodiny po startu přišla dokonce vichřice. Závodníci to postupně vzdávali, až na trati zůstal jenom Hanč. Zmožený sportovec pak v mlze potkal svého ustaraného přítele Vrbatu, který mu dal svůj kabát a rukavice.

Zatímco Hanč se vydal zpět k Labské boudě, kde závod začínal, Vrbata chtěl sjet k Mísečkám. Po chvíli se ale rozmyslel a zamířil také k Labské boudě. Tam už ale ani jeden z lyžařů živý a zdravý nedorazil. Polomrtvého Hanče našel a s nasazením vlastního života se ho pokusil zachránit německý závodník Emerich Rath, bohužel se mu to ale nepovedlo.

Tragický příběh dvou oddaných přátel vyvolává ohlas i víc než 100 let poté. Hančovi s Vrbatou se bude například věnovat i chystaný film Poslední závod režiséra Tomáše Hodana.

Horští záchranáři si osud dvou tragicky zesnulých závodníků připomínají každý rok. Právě na 24. března, kdy Hanč s Vrbatou zemřeli, připadá Den Horské služby v ČR.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání