Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Ředitel herecké akademie měl opakovaně znásilňovat studentky: Další prý „jen“ obtěžoval

Autor: ran - 
19. ledna 2021
18:40

Šéf a zároveň učitel herecké školy v Srbsku Miroslav Aleksić byl v sobotu zatčen. Je obviněný z osmi znásilnění a sedmi sexuálně motivovaných útoků. O svých zkušenostech se sexuálním obtěžováním se po zveřejnění případu rozhodly promluvit další desítky žen nejen v Srbsku, ale i v okolních zemích.

Obětmi Alexiće (68) se stalo šest jeho studentek. Činy podle srbského státního zastupitelství spáchal v letech 2008 až 2020. Jedna z dívek byla nezletilá. Soud učitele, ředitele a režiséra po pondělním výslechu poslal na 30 dní do vazby. Úřady vyzvaly další možné Aleksičovy oběti, aby se přihlásily na policii.

Skandál rozpoutala herečka Milena Ralulovičová, která tamnímu deníku Blic řekla, že ji Aleksić jako 17letou studentku opakovaně znásilnil. Aleksićovou populární hereckou školou přitom podle místních médií prošlo za dvě desetiletí její existence na 3 000 studentů a studentek.

Aleksić se již v minulosti stal předmětem kontroverzí kvůli své blízkosti k nechvalně proslulému válečnému zločinci Željku Ražnatovičovi, známému pod přezdívkou Arkan. V 90. letech filmoval jeho působení za války v Chorvatsku, v roce 1995 organizoval jeho pompézní svatbu s popovou zpěvačkou a kandidoval i za jeho politickou stranu.

Veřejně promluvit o zkušenostech se sexuálním zneužíváním je v Srbsku velice řídkým jevem, připomněl server Balkan Insight. Ženy, které se k tomuto kroku odhodlají, bývají podle něj terčem nenávistných kampaní na sociálních sítích. Odsudků se často dočkají i od svého blízkého okolí.

Po průlomovém vyjádření Radulovičové vznikla na facebooku po vzoru celosvětového hnutí MeToo skupina Nežádala jsem (Nisam tražila), kde ženy sdělují své zkušenosti se sexuálním obtěžováním. Za prvních několik hodin fungování má skupina již přes 3 000 sledovatelů a desítky adresných příspěvků ze Srbska, Chorvatska, Bosny i Černé Hory.

Bosenská režisérka Jasmila Žbanićová - držitelka Zlatého medvěda na festivalu Berlinale za film Grbavica, jehož ústředním tématem je násilí na ženách za války v Bosně - přispěvatelky podpořila a vyzvala je, aby se postavily sexuálním „predátorům“ tím, že své případy nahlásí prokuratuře.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání