Úterý 24. listopad 2020
Svátek slaví Emílie, zítra Kateřina
Oblačno 4°C

Mladík z klanu paniců měl vjet dodávkou do lidí jako Hepnarová a 10 jich zabít: Advokát představil smělý plán obhajoby

Autor: ČTK - 
10. listopadu 2020
22:56

Podle vlastních slov nikdy nepoznal dívku, a nejspíš ji ani dlouho nepozná. Kanaďan Alek Minassian (28) měl v Torontu půjčenou dodávkou úmyslně vjet do lidí. Deset jich zemřelo, dalších 16 se podle obžaloby zabít pokusil. 

Útok se stal 23. dubna roku 2018. Osmadvacetiletý Minassian policistům řekl, že patří ke skupině „sexuálně frustrovaných mužů“, kteří spolu komunikují na internetu a z nichž někteří plánovali útoky na lidi, kteří takovýto problém nemají.

Hájit se chce nepříčetností

Minassian je podezřelý, že s půjčenou dodávkou najel do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety. Viní ho z deseti případů vraždy prvního stupně a 16 pokusů o vraždu. Právě kvůli tomu stanul v úterý u soudu a tam popřel svou vinu. Jeho právník řekl, že bude argumentovat tím, že jeho mandant není za čin odpovědný vzhledem ke svému duševnímu stavu v době činu. 

„Nepřiznávám kriminální odpovědnost za žádný z bodů obžaloby," sdělil Minassian prostřednictvím aplikace Zoom. Jeho právník Boris Bytensky bude požadovat zproštění odpovědnosti s ohledem na Minassianovy zdravotní problémy. Podle kanadských sdělovacích prostředků Minassian trpí Aspergerovým syndromem, což je forma autismu komplikující navazování vztahů.

Prokurátor Joe Callaghan řekl, že k otázce duševního stavu se soud vrátí jindy a že účelem dnešního jednání bylo vyjádření ke kriminální odpovědnosti. Prokuratura nabídla rodinné fotografie obětí.

Vinil nedobrovolný celibát

Callaghan podal detaily k tomu, jak zemřely. Mnohé auto zasáhlo zezadu, jednu oběť táhlo 150 metrů. Minassian si auto pronajal týden před činem a podle Callaghana si věc naplánoval. Při výslechu na policii řekl, že „má pocit, že splnil úkol“. Auto prý použil jako zbraň a chtěl posloužit jako inspirace ostatním. Tvrdil, že nikdy neměl sexuální styk a je panic. Považuje se za součást komunity lidí žijících v „nedobrovolném celibátu“, která je spojována s dalšími útoky.

Minassian přiznal, že byl v kontaktu se členem této komunity a studentem Elliotem Rodgerem, který při útoku u Kalifornské univerzity v roce 2014 zabil šest lidí a 13 zranil. Použil střelnou zbraň i nůž a pak se sám zastřelil.

 

tomik007 ( 11. listopadu 2020 00:58 )

ANO - ten je zralý na vstup do hnuti

pupakk ( 10. listopadu 2020 23:16 )

V base se mu nejspíš jeho sen splní a konečně přestane být nedobrovolným panicem.
Jen nevím, jestli dobrovolně.
Ale třeba se mu to po pár desetiletích začne líbit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud