Středa 28. říjen 2020
Oblačno 11°C

Smečka vlků v Teplicích nad Metují roztrhala několik ovcí: Chovatelé se bojí dalších útoků

Smečka vlků zaútočila na stádo ovcí: Šest ovcí roztrhali (ilustrační foto)  (Autor: Pixabay.com)
Autor: ČTK - 
17. října 2020
17:26

Velká smečka vlků v noci na sobotu zaútočila na stádo ovcí v Lachově, části Teplic nad Metují. Přestože ovce byly v dobře zabezpečené ohradě a hlídač střílel světlice, několik zvířat zabili a další zranili. Chovatelé podle hejtmana Jiřího Štěpána očekávají v příštích dnech další útok.

„Podle očitého svědka, který hlídal stádo, bylo pozorováno 11 vlků. Roztrhali šest ovcí a další jsou v takovém stavu, že se budou muset utratit," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD). Podle něj jde o jeden z největších útoků vlků za poslední dobu. Koordinovaný postup smečky považuje za velký problém. Chovatel, který má přes 3000 ovcí, není takovým útokům schopen čelit, strážci stáda také mohou dát výpovědi.

Podle Kamila Zahradníka z Lesnicko-dřevařského vzdělávacího institutu vlci pronásledovali i hlídače ovcí. „Musel se vrátit do buňky a přivolat ostatní strážce a majitele. Když přijeli, vlci tam stále byli a sledovali je. Střelba světlicemi s nimi vůbec nehnula,“ řekl  Zahradník.

V česko-polském pohraničí mezi Krkonošemi a Orlickými horami žije podle odhadů CHKO Broumovsko více než 20 vlků ve třech smečkách, které mají jádro teritoria zřejmě na polské straně hranice, ale vydávají se i na Broumovsko či Trutnovsko. Fotopasti také nově potvrdily přítomnost vlků v Orlických horách. Podle zástupců Správy CHKO Broumovsko nemají lidé ve volné přírodě důvod se vlků bát. Odmítli také názory, že by se vlci na Broumovsku chovali nestandardně.

Hradecký kraj vyplatil za rok 2019 na náhradách škod po vlcích rekordních více než 2,2 milionu korun. Kraj vyplácí odškodné chovatelům vybraných hospodářských zvířat od roku 2016. Nejvyšší soud nedávno zamítl dovolání skupiny lidí z Broumovského výběžku na Náchodsku žádajících regulaci počtu vlků.

Zvířata jim údajně působí škody a náhrady od státu jsou podle lidí nedostatečné. Lidé chtěli žalobami přimět k regulaci vlčí populace ministerstvo životního prostředí. Takové soudní rozhodnutí by ale podle soudů všech stupňů bylo nepřípustným zásahem do výkonné moci.

Alucard ( 18. října 2020 11:11 )

Tak ať si "chovatelé" svá stáda zabezpečí. Já si musím kurník taky zavřít aby mi tam nešla třeba kuna. A to nedostávám ani žádný dotace.

Alucard ( 18. října 2020 11:04 )

A vy jste z kterého století??? Že jste hloupý bych vám odpustil. Ale že jste debbill, to vám patří. To museli být opravdu "rozumní" myslivci. Tipuju že to bude takovej Pepa co na minulém honu postřelil Jardu 😂🤣😂. Vy nevíte nic, jenom tady ze sebe k tomu debbillovi děláte ještě hlupáka. Zde se vlk nevyhubil že by byl škodná. To rozhodnutí udělal podobný blb jako vy 🖕.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud