Očitý svědek Jiří promluvil o děsivé tragédii u Brodu: Pomáhal zraněným ze zdemolovaného vlaku!

Autor: chal, ČTK - 
16. července 2020
19:27

Ozvala se obrovská rána, a když po chvíli začaly znít sirény, bylo jasné, že je zle. Tak popisuje úterní srážku vlaků u Českého Brodu Jiří, který zasahoval jako jeden z prvních. Když k nehodě došlo, byl zrovna doma, několik stovek metrů od místa neštěstí.

Jednoho mrtvého a desítky zraněných si vyžádala srážka poštovního s osobním vlakem u Českého Brodu. K nehodě došlo v úterý večer, když strojvedoucí z osobního vlaku zřejmě projel návěstidlem na červenou. Náraz to byl devastující, zaklesnuté vlaky se od sebe podařilo pomocí těžké techniky dostat až ve středu dopoledne.

Že šlo o silný náraz, potvrzují i slova Jiřího, který bydlí v obci Štolmíř. Její první domy se nachází pár stovek metrů od místa nehody. „Byla to rána, že nám nadskočila televize, pecka hrozná. Když tu začaly svištět sanity a vrtulníky, došlo nám, co se asi stalo,“ popsal Deníku Jiří, který se k vlakům dostal jako jeden z prvních.

„Na místě byli už českobrodští městští strážníci, jeli zrovna do Štolmíře na obchůzku. Přiběhl jsem tam asi ve tři čtvrtě na deset,“ popsal s tím, že začal pomáhat.

Video Srážka dvou vlaků u Českého Brodu - aktu.cz

Přes třicet lidí se zranilo, čtyři z toho vážně. Okolnostmi se zabývá Drážní inspekce. Policie vyšetřuje nehodu jako obecné ohrožení z nedbalosti a ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti. Škoda bude zřejmě kolem 55 milionů korun.

Je možné, že nehodu způsobil strojvedoucí osobního vlaku Martin H., který ale neštěstí nepřežil. Martin H. přitom před třemi lety na stejném místě jedné tragédii zabránil, když svou včasnou reakcí srážce vlaků předešel. Tehdy ho výpravčí omylem poslal na kolej, na které stál vlak Leo Expresu.

Martin si za svůj čin vysloužil vyznamenání. Dostal plaketu a od tehdejšího generálního ředitele Českých drah Miroslava Kupce i pamětní náramkové hodinky. Byl to zkušený strojvůdce a jako jedna z možných příčin neštěstí u Českého Brodu se jeví být i náhlá zdravotní indispozice.

Video Expert o nehodách na železnici. Strojvedoucí nechtějí mluvit a problematičtí nováčci. - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

tomshark ( 16. července 2020 23:10 )

5. 2. 2020
ČD zruší i poslední zakázku na vybavení vlaků ETCS.
"Po konzultaci s panem ministrem jsme se rozhodli, že i tuto zakázku zrušíme," uvedl šéf ČD Nebeský.
(Dopravní noviny)
15. 7. 2020
Havlíček: "Jsme okamžitě připraveni na zavádění zjednodušeného ETCS."
(Deník)

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud