Petr, Míla, Zdeněk, Martin, Oldřich, Vladimír, Daniel a Roman: Osm uren při pohřbu obětí požáru z Vejprt

Aktualizováno -
7. února 2020
16:43
Autor: yks, lac - 
7. února 2020
14:19

Petr, Miloslav, Zdeněk, Oldřich, Martin, Vladimír, Daniel a Roman jsou jména osmi mužů, kteří nepřežili tragédii ve Vejprtech, při níž 19. ledna skončil v plamenech domov pro osoby se zdravotním postižením. Další desítky lidí se při neštěstí zranily. Jeden člověk zůstává i nadále v nemocnici. 

V pátek se s osmi dušemi obětí a s jejich zpopelněnými ostatky loučili v obřadní síni hřbitova ve Vejprtech pozůstalí, rodinní příslušníci a vychovatelé z domovu Kavkaz i zástupci města.

Na katafalku se nacházelo osm uren se jmény obětí, které doplňovaly jejich fotografie, data narození i úmrtí, smuteční kytice a věnce. Klienty domova se zdravotním postižením na poslední cestu vyprovodily písně Karla Gotta „Už z hor zní“ a „Jdi za štěstím“.

Jeden z vychovatelů, kteří neštěstí prožili na vlastní kůži, Karel (51), říká, že od oné osudné noci nemůže spát. „Všichni to stále neseme velice těžce,“ řekla jedna z přítomných ošetřovatelek. 

Pohřbu se neúčastnila většina chovanců. Vychovatelé pro ně připraví zvláštní rozloučení v objektech domova. „Bude to rozumnější, aby se klienti příliš nerozrušovali,“ řekl Blesku místostarosta Vejprt Vlastimír Volín. Byl jedním z prvních, kdo na místě požáru zachraňoval vyděšené klienty. Sám po tom musel být hospitalizován. 

Vyšetřování příčin neštěstí nadále probíhá a trojice klientů, jejichž jména byla skloňována v souvislosti s možným podezřením na žhářství, nadále zůstává v péči psychiatrů. Nikdo dosud nebyl obviněn. Jeden klient domova zůstává nadále v nemocnici. 

Do konce února chce město vrátit do opravené části vyhořelé budovy 11 klientů. Opravám jistě napomůže i solidarita lidí, která se projevila ve chvíli, kdy město vypsalo finanční sbírku. Ta má napomoci při opravách vyhořelého domu Kavkaz. Vybraná částka v den rozloučení přesahovala 1,1 milionu korun.

Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud