Do Vejprt přijede německý velvyslanec: Bude řešit, proč zahraniční hasiči nepomáhali při požáru

Autor: ČTK - 
20. ledna 2020
17:53

Do Vejprt, kde v neděli hořel dům pro mentálně postižené, asi ve čtvrtek přijede německý velvyslanec. Chce vědět, proč hasiči ze sousedního Bärensteinu nezasáhli při požáru domu. Novinářům to v pondělí řekla starostka Vejprt Jitka Gavdunová (ODS). Podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana čeští hasiči nakonec pomoc německých kolegů nepotřebovali.

Podle starostky stále není jasné, proč hasiči ze sousedního Bärensteinu při nedělním požáru nezasáhli. „Tuto informaci se dověděl i pan velvyslanec Německa a prostřednictvím svých spolupracovníků ohlásil návštěvu na čtvrtek tento týden. Na německou stranu by měl přijet německý poslanec a také by se chtěl ptát, proč dvě města, která leží vedle sebe a mohla by si rychle vypomoct, tu pomoct od sebe nedostanou,“ řekla starostka. Podle ní je zatím vše ve stadiu příprav. Vejprty tvoří s německou obcí Bärenstein opticky jeden celek rozdělený pouze hraničním potokem Polava.

Podle starostky navíc města společně získala dotaci z programu Evropské unie na bezpečnost obyvatel souměstí Bärenstein–Vejprty. Přeshraniční investice šla do vybavení a speciální techniky hasičských sborů obou měst. Cílem projektu bylo mimo jiné zlepšení práce v protipožární prevenci a rozvoj společného krizového managementu pro případ krizových situací v pohraničí.

Podle Marvana ale hasiči obou států spolupracují. „Jezdíme k nim a oni k nám, ale většinou se to týká požárů dlouhodobých, například požárů lesa, kdy je potřeba co nejvíce jednotek na dopravu vody,“ uvedl. Na místě bylo dostatek sil a prostředků ke zvládnutí situace a požáru, dodal Marvan. Připomněl, že ze sousedního státu přijely dvě posádky zdravotníků.

ptouseef.a...@... ( 18. února 2020 11:32 )

Máte rádi krásné dívky? Nejlepší sex seznamka. pojď a užívej si http­://top­.x251­.best

gallio ( 20. ledna 2020 18:48 )

Měla tam být prevence, hlásiče nutností a určitě jeden z člověk z personálu, aby opravdu držel noční.
Zatahovat sem politiku je zbytečné, veškeré nedostatky a odpovědnost jdou na vrub provozovatele.

vagin-analev ( 20. ledna 2020 18:36 )

Před rokem 1989 by ty záchranáře z Německa komunisti postříleli na hranicích. Oni by to dokázali i ti dnešní. A to je pořád někdo volí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud