Rodící mámu Leontýnky měla nemocnice hned vyšetřit! říká ministerstvo: Streptokok holčičce poškodil mozek

Autor: ČTK, chal - 
9. ledna 2020
13:25

Následky na celý život bude mít Leontýnka (7 měsíců) z Vamberka poté, co její mozek po porodu napadl streptokok. Maminka trpící streptokokovou infekcí začala holčičku předčasně rodit loni 8. června. Personál nemocnice v Rychnově nad Kněžnou rodičku ani nevyšetřil a poslal ji sanitkou do jiné nemocnice s tím, že tamní porodnice není na předčasné porody vybavená. Tím však podle Ministerstva zdravotnictví došlo k hrubému porušení předpisů. Leontýnka nakonec přišla na svět v pardubické porodnici, kde dostala antibiotika proti streptokokové infekci se zpožděním a má velice vážné následky.

Pardubická nemocnice provedla u novorozence se streptokokovou infekcí podle ministerské kontroly testy opožděně, ale zásadně nepochybila. Dítě má trvalé následky. Zda by mu pomohlo včasné podání antibiotik, není jisté, vyplývá ze závěrů kontroly, kterou v nemocnici loni v říjnu udělalo ministerstvo zdravotnictví.

Zato personál porodnice Nemocnice Rychnov nad Kněžnou, kam záchranka rodičku vezla nejdříve, se podle ministerstva dopustil hrubého porušení předpisů tím, že ženu nevyšetřil a poslal ji rovnou do jiného zdravotnického zařízení.

Pokud vůbec nastalo v případě pardubické nemocnice pochybení, jde o prodlevu jedné hodiny 38 minut proti doporučení České neonatologické společnosti, stojí ve zprávě, kterou ČTK poskytlo ministerstvo. Obdobné septické stavy jsou závažné a úmrtnost při nich dosahuje až 20 procent i v případě včasného podání antibiotika.

Podle kontroly není možné kauzálně odůvodnit vzniklý následek pouhou prodlevou v podání antibiotika. „V případě soudního sporu k tomuto závěru je nutné vyžádat stanovisko soudního znalce," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Matka dítěte trpěla v těhotenství streptokokovou infekcí. Děvčátko po porodu 8. června loňského roku dostalo opožděně antibiotika proti nákaze a ponese si trvalé následky. Předtím ženu nepřijaly nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Záchranka s rodičkou, jejíž nákaza infekcí byla známa již při těhotenství, mířila v noci do rychnovské nemocnice. Podle kontroly záchranáři mluvili se sestrou, která telefonicky volala službu konajícího primáře oddělení. Ten vzkázal, „že to zdržovat nebude“, ať sanitka jede rovnou do Hradce Králové.

Záchranka proto kontaktovala oddělení urgentní medicíny Fakultní nemocnice Hradec Králové s tím, že do porodnice vezou rodičku. Dispečink záchranné služby obratem dostal informaci, že hradecká porodnice je uzavřena kvůli naplněné kapacitě oddělení pro matku a novorozence. Předčasný porod se tak nakonec uskutečnil v Pardubicích.

Na postupu Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a Fakultní nemocnice Hradec Králové kontrola pochybení neshledala. Naopak personál porodnice Nemocnice Rychnov nad Kněžnou se podle ní dopustil hrubého porušení tím, že rodičku nevyšetřila ani sestra, ani službu konající lékař a odeslali ji do jiného zařízení.

Argumentaci, že nemocnice není vybavena na podobné předčasné porody, považuje za poněkud zavádějící, neboť porod v identickém týdnu těhotenství se v této porodnici již uskutečnil. Ministerstvo proto podá podnět na Krajský úřad Královéhradeckého kraje a Českou lékařskou komoru, aby se tím zabývaly.

„Je možno konstatovat, že veškeré lékařské a ošetřovatelské procedury, které proběhly od přijetí rodičky v nemocnici Pardubice, proběhly v souladu s požadovanými standardy. Jediným pochybením je odchylka oproti doporučenému postupu České neonatologické společnosti, který visí na webových stránkách této společnosti, je účinný od 1. května 2006 a uvedená platnost je do 30. dubna 2008. Nicméně žádné nové doporučení k dispozici není," uvedl Prymula.

Společnost Nemocnice Pardubického kraje (PKN) si nechala zpracovat dvě externí posouzení postupu Pardubické nemocnice. Výsledky zatím neobdržela, uvedla na dotaz ČTK.

Rodina děvčátka podala na nemocnici žalobu pro náhradu za vytrpěné bolesti a ztížení společenského uplatnění, požaduje 22 milionů korun. Podle mluvčí PKN Kateřiny Semrádové nemocnice rodinu dvakrát kontaktovala, avšak bez odezvy.

Kvůli případu představenstvo společnosti NPK před časem odvolalo ředitelku pardubické a chrudimské nemocnice Štěpánku Fraňkovou. Lékaři a primář novorozeneckého oddělení dostali výtky.

kralovna-vsech-mori ( 9. ledna 2020 14:51 )

Matka měla infekci už delší dobu, ale předepsaná antibiotika neužívala a na kontrolu nešla. Dítě se narodilo ve 27 týdnu těhotenství. Takže je vlastně ve hvězdách proč mají doma to co mají.

hasickajana ( 9. ledna 2020 13:41 )

nedohledala jsem v článku informaci, zda právě nepřijetí do porodnice skutečně způsobilo trvalé následky... spíš mám pocit, že trvalé následky jsou zapříčiněny infekcí, kterou matka měla již jako těhotná
Není nikde psáno, že by porodila v sanitce, tudíž včasné podání antibiotik novorozenci asi muselo proběhnout tak jak mělo, ne? Tedy po porodu v Pardubicích.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud