Poničený panelák v Prešově srovnají se zemí: Už není co zachraňovat

Autor: chal - 
17. prosince 2019
18:49

Dvanáctipatrový bytový dům v Prešově na východním Slovensku, který nedávno vážně poškodil výbuch plynu a následný požár, bude zbourán celý. Rozhodl o tom v úterý krizový štáb, řekl novinářům statik Jozef Polák. Česká firma Cannoneer group, která začala panelák rozebírat v pondělí s pomocí speciální techniky, chce podle listu Korzár demoliční práce ukončit již ve středu.

Město v úvodní fázi počítalo se zbouráním čtyř až pěti horních podlaží budovy, které exploze a oheň nejvíce poškodily. „Došlo k dalším propadům stropů. Volali jsme krizový štáb a rozhodli, že už není co zachraňovat," řekl Polák.

Havárie si podle hasičů vyžádala osm lidských životů, z toho jedna žena je ale stále nezvěstná. Její ostatky se patrně nacházejí v poničené budově, nenašel je ovšem ani policejní dron. Kvůli narušené statice se do horních pater domu po explozi nedostali ani záchranáři.

Krátce po zmíněné největší tragédii svého druhu v novodobé historii Slovenska vlastníci bytů v poškozené budově souhlasili s tím, aby v případě potřeby byl rozebrán celý dům. Samospráva jim slíbila odškodnění z veřejné sbírky, dále náhradní byty či příspěvky na nájemné.

Panelový dům rozebírá demoliční bagr o hmotnosti 214 tun z Česka, který je vybaven teleskopickým ramenem a hydraulickými nůžkami. Do dnešního odpoledne byla rozebrána značná část domu. Během prací se z bezpečnostních důvodů nemohli ve svých bytech zdržovat obyvatelé okolních paneláků.

mbmb ( 18. prosince 2019 04:55 )

to jsou vanoce Lide prisli o vsechno

nemocna ( 18. prosince 2019 02:07 )

Jak mohl někdo tvrdit že když zboří čtyři patra ostatní nechají že to půjde opravit, fakt blázen a velké riziko aby tam šel někdo bydlet, bylo jasné že to musí jít dolů celé už od začátku, výbuch, žár, voda, mráz vše zapůsobilo a ted stačí drbnout a padají stropy odborníci blbý, ještě že tam nepustili lidi z nižších pater vystěhovat si svoje věci, to by mrtvých ještě přibilo

rentierskej ( 17. prosince 2019 22:01 )

moc inteligence jsi tedy nepobral/a.
díky pojistce ti lidé dostanou ALESPOŇ ČÁST. (bez pojistky by nedostali vůbec nic).

drzaaaa ( 17. prosince 2019 19:25 )

všechno asi né

lucio1 ( 17. prosince 2019 19:17 )

Přemýšlím k čemu je dobré pojištění když člověk všechno stejně dostane..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud