Vražedkyni Janákovou zatkli! Do cely putovala kvůli podezření z křivého obvinění

Aktualizováno -
23. října 2019
16:40
Autor: ČTK, jp - 
23. října 2019
14:20

Policie v úterý v Lomnici nad Popelkou na Semilsku zatkla vražedkyni Petru Janákovou, která byla letos v červnu propuštěna z vězení kvůli těhotenství. Policie ženu obvinila z trestného činu křivého obvinění a žádá pro ni vazbu. Janáková byla odsouzena k 30 letům vězení za zastřelení sběratele v roce 2017.

Nové obvinění podle Ježkové souvisí s předchozím vyšetřováním Generální inspekce bezpečnostních sborů, které se týkalo Vazební věznice v Hradci Králové. Janáková tamní dozorce obvinila ze znásilnění. GIBS případ v září odložila s tím, že biologickým otcem dítěte není nikdo z dozorců.

Video  Zadržení nově obviněné vražedkyně Janákové z křivého obvinění.  - Jitka Pecharová, Blesk

"Kriminalisté podali k rukám dozorujícího státního zástupce v Opavě podnět na její vzetí do vazby," uvedla mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková. Další informace podle ní policie zveřejní ve čtvrtek odpoledne. O vzetí ženy do vazby bude tedy rozhodovat soud v Opavě. Podle mluvčí hrozí Janákové v případě, že bude shledána vinnou, další trest ve výši až 5 let odnětí svobody.

Janáková otěhotněla údajně v lednu. V červnu byla propuštěna dočasně na svobodu, a to z věznice v Opavě. Za mřížemi má strávit ještě 28 let. Trest má přerušený do jednoho roku věku dítěte, které se jí narodilo koncem léta.

Mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová dříve pro ČTK uvedla, že "nastavená bezpečnostní pravidla VS ČR pohlavní styk příslušníka s vězněnou osobou neumožňují". Vyloučila také možnost pohlavního styku mezi vězni. Připustila ale, že by si vězni mohli nějakým způsobem sperma předat. V minulosti byl zaznamenán například pokus o předání spermatu v propisovací tužce. Další metodou je tzv. koňování, tedy posílání věcí po provázcích mezi okny.

Policie našla ostatky malé Kamilly (†3) v popelnici: Unesli ji z narozeninové oslavy

Na vraždě sběratele se kromě Janákové podílel 31. července 2017 i její tehdejší manžel Jaroslav Janák. Sběratele mincí a známek z Prahy vylákal pár pod záminkou obchodu na schůzku a Janáková ho při společné jízdě autem poblíž Lázní Bělohrad na Jičínsku střelila zezadu do hlavy. Janák pak tělo odtáhl do kukuřičného pole a muži sebral telefon, doklady a 34.000 korun.

Manželé Janákovi se také dvakrát neúspěšně pokusili zavraždit svého zaměstnance z herny v Nové Pace. Navedl je k tomu Martin Herzán, který uzavřel se zamýšlenou obětí životní pojistku a s Janákem se domluvil, že se o peníze vyplacené pojišťovnou rozdělí. Herzán si za návod k vraždě odpyká osm let. Janákovi podle soudů připravovali i další dvě loupežné vraždy sběratelů. Janák, který se přiznal při policejních výsleších a usvědčil i svou tehdejší ženu a Herzána, dostal trest 28 let.

Aby těhotenství napříště nebylo pro odsouzené ženy automatickou propustkou z vězení jako teď, chtějí poslanci za hnutí ANO předložit návrh novely trestního řádu. Měl by obsahovat ustanovení, že o odkladu nebo přerušení trestu kvůli těhotenství bude u zvlášť závažných zločinů rozhodovat soud. O těhotné vězenkyně by se měla postarat věznice ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Novela reaguje na mezeru v zákoně, kterou se odsouzené ženy naučily využívat. Poslanec ANO Petr Sadovský dříve uvedl, že novela by mohla být účinná v roce 2022 nebo dřív.

europa ( 24. října 2019 06:41 )

Jsem pro obnovení trestu smrti. Někteří "lidé" by opravdu neměli být mezi námi.

obessenalucerne ( 23. října 2019 20:29 )

Ony neexistují vězeňské nemocnice, kde mohla porodit?

HledacPravdy ( 23. října 2019 20:26 )

Vazba za křivé obvinění? Není to příliš?

tomlk007 ( 23. října 2019 19:52 )

Lepší rozprodat na náhradní díly,mozek spálit

rentierskej ( 23. října 2019 19:26 )

geny se očůrat nedají, ale když bude od začátku v dobrém prostředí, tak bych o něj neměl strach. uvidíme. ale šanci bych mu dal!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud