Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo 2°C

Ostuda záchranky na Šluknovsku? Pacienty přehazují mezi sanitkami na opuštěné benzince

Ostuda záchranky na Šluknovsku? Pacienty přehazují mezi sanitkami na opuštěné benzince. (Ilustrační foto)  (Autor: Blesk - David Malík)
Autor: DH - 
18. října 2019
06:10

Vezete se v sanitce, ale řidič místo před nemocnicí zastaví na opuštěné čerpací stanici, kde počká, až si přestoupíte do jiné záchranky. Možná to zní jako špatný vtip, ale jedná se o skutečnou momentální situaci ve Šluknovském výběžku, což se vůbec nelíbí zdejším obcím. Podle Ústeckého kraje jde o běžnou praxi.

Podle informací Českého rozhlasu tak záchranná služba řeší nedostatek sanitek v oblasti, díky přestupům je pak vždy jeden vůz volný v pohotovosti. Zdejším obyvatelům to ale přijde podivné.

„Přijede sanitka, za 10 minut druhá, přehodí si tam pacienty,“ řekl iRozhlasu muž, který pracoval na čerpací stanici, kde k překladům pacientů dochází. Podle něj jsou to většinou starší lidé na kapačkách a s vývody. „Probíhalo to tak za deště, za mrazu – je to vůči těm pacientům nedůstojné,“ uvedl svůj pohled na situaci.  

Podobně se na vše tváří starostové obcí v okolí Chřibské, kde zmíněná čerpací stanice leží. Ústecký kraj tak společně požádali, aby pro přestupy vytvořil nějaký důstojný a zastřešený prostor. Obec Chřibská dokonce nabídla kraji pozemek, což Českému rozhlasu potvrdil i starosta Jan Machač.

Kraj ale vidí situaci úplně jinak. Podle něj i podle zástupců zdravotnické záchranné služby se jedná o běžně používaný postup. O vybudování „překladiště“ prý není na kraji žádná řeč. „Považujeme to za neadekvátní, nesystémové a mnohdy i proti zájmům pacientů,“ nechal se slyšet vedoucí odboru zdravotnictví Petr Severa.

Stejný názor má pak i Prokop Voleník, mluvčí ZZS na Ústecku. „Není to nic ojedinělého nebo vzácného,“ popsal iRozhlasu a zároveň ujistil, že pacient v ohrožení života rozhodně není nikdy překládán.

Starostové na Šluknovsku se ale názory Ústeckého kraje nenechávají odbýt a podle jejich slov budou vše i dál řešit. 

Aia Rebelka ( 18. října 2019 22:10 )

A smysl těchto akcí?

koment ( 18. října 2019 11:58 )

A to jim mají postavit nějaká překladiště za miliardu?
Tohle je sprosté, Česko má ve srovnání se světem skvělé zdravotnictví a tenhle článek je ukázkovým příkladem jak média vyrábějí a hledají problémy kde nejsou a tím přispívají k tomu, že tu člověk po ulicích vidí tolik nasranejch ksichtů..

prbab ( 18. října 2019 11:45 )

Páni redaktoři jsou paf z " normální" činnosti sanitek RZP napříč celou republikou. Než napíšu článek o ničem, zjistím proč to je. Dojezdová vzdálenost nic neříká.

Brnooo ( 18. října 2019 11:20 )

Já to asi nechápu: 2 sanitky - musí vyjet obě a přeložit pacienta kvůli tomu, aby jedna zůstala v pohotovosti? A to nemůže být v pohotovosti ta, která by vůbec nevyjela na to přeložení?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud