Dva mrtví po úniku fenolu v Děčíně: Policie po roce a půl obvinila tři lidi

Autor: ČTK - 
16. října 2019
14:06

Policie obvinila tři lidi kvůli loňskému úniku fenolu v areálu děčínského Chemotexu. V důsledku havárie tehdy zemřeli dva lidé a dalších 14 osob museli ošetřit zdravotníci. Neštěstí se stalo loni 26. dubna při přečerpávání fenolu z autocisterny do zásobníku. Všichni obvinění jsou pracovníky společnosti, kde jedovatá leptavá chemikálie unikla, uvedla dnes policejní mluvčí Alena Bartošová. Trojice čelí obvinění z obecného ohrožení z nedbalosti.

Příčinou havárie bylo prasknutí přečerpávací hadice. „Podle znalců je to pravděpodobný důsledek nepříliš vhodného způsobu připojování,“ uvedla Bartošová. Jedním z obviněných je pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Dalším dvěma obviněným policisté kladou za vinu, že z pozice nadřízených pracovníků nedbali patřičných kontrol.

Policisté vyslechli v souvislosti s havárií desítky svědků a vyžádali si několik znaleckých posudků. Vyšetřování neštěstí podle Bartošové pokračuje. Policie neuvedla, jaký trest obviněným hrozí. Trestní zákoník u obecného ohrožení z nedbalosti stanoví, že kdo takovým činem způsobí smrt, může být potrestán dvěma až osmi lety vězení.

Ředitel společnosti Josef Urbánek ČTK řekl, že nebyl o průběhu vyšetřování informován. „Nám nikdo nic neřekl, o obvinění slyším poprvé, takže se k tomu nemohu vyjadřovat,“ uvedl. Po havárii firma podle něj přijala řadu bezpečnostních opatření. „Prasknutí hadice nezabráníme, ale máme bezpečnostní mechanismy takové, že by se podobná situace v budoucnosti neměla opakovat,“ uvedl Urbánek.

Chemotex je soukromý podnik, v roce 1993 byl privatizován. Většinu produkce podle jeho webových stránek tvoří tenzidy a detergenty, chemikálie pro strojírenský, stavební, textilní a papírenský průmysl a chemické speciality.

Fenol je jedovatá bezbarvá látka, která má leptavé účinky na všechny tkáně. Rychle se vstřebává, poškozuje játra a ledviny a také dýchací a oběhový systém. Při loňské havárii neunikl do kanalizace ani povrchových vod a nedostal se ani mimo chemičku.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud