Pátek 23. říjen 2020
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Oblačno 17°C

Miroslav se synem chtěli pomoci nemocné mamince: Za konopnou mast jim hrozí až 10 let!

Ilustrační foto  (Autor: Policie ČR)
Autor: DH - 
6. srpna 2019
18:51

Okresní soud v Pardubicích začal projednávat případ Miroslava K. a jeho syna Jana. Ti údajně na zahradě rodinného domku vypěstovali 4 rostliny konopí. To následně použili k výrobě léčivé mastičky pro Miroslavovu manželku a Janovu matku, která si prošla vážnou nemocí. Teď jim hrozí vězení.

Miroslav K. i jeho syn se snažili před soudem hájit.  Podle staršího z obžalovaných prodělala jeho manželka rakovinu žaludku. Podstupovala chemoterapii a měla velké bolesti. Muž se společně se synem dozvěděl, že manželce může pomoci konopí. „Se synem jsme vypěstovali čtyři rostliny, ustřihl jsem několik listů a udělal jsem 200 gramů léčivé masti,“ řekl Miroslav K. před soudem.

Semena k pěstování údajně obstaral ženin syn Jan (20) od spolužačky ve škole. Ta mu donesla pět semen technického konopí. Nejdříve rostlo v květináči, pak ho otec a syn přesadili na zahradu. „Rostlo to v rajčatech jako kopřivy. Zalévalo se to, protože jsme zalévali okolní rostliny, žádné hnojení nebo tak,“ řekl muž s tím, že jednu rostlinu zlikvidoval, protože mu opylením znehodnocovala ostatní. Když konopí vyrostlo, utrhl několik listů a použil je na výrobu mastičky. Stejný záměr měl i se semeny. Podivné úrody si ale všiml kolemjdoucí a zalarmoval policii.

„Přijelo policejní komando, rostliny i mast zabavilo a my jsme se synem museli k výslechu,“ sdělil Miroslav. Oba dva je nakonec policie obvinila z výroby omamné látky ve značném rozsahu. Podle obžaloby měli muži v úmyslu konopí sklidit a zpracovat pro vlastní potřebu. K tomu prý nedošlo jen díky včasnému zásahu policie. Domovní prohlídka přitom žádné drogy neodhalila, jen čtyři rostliny a nedodělanou mast.

Vysoký obsah THC

Kriminalisté po zabavení rostlin i masti provedli důkladnou analýzu, při které zjistili, že by ze zabavených rostlin vznikly 4 kilogramy upotřebitelné hmoty. Odrůda konopí navíc obsahovala z celkového množství dohromady 200,29 gramů THC, což je hodně. „To jsme vůbec netušili,“ řekla u soudu samotná žena, pro kterou mělo být konopí pěstováno. Jejímu synovi a manželovi nyní hrozí trest odnětí svobody na 2 až 10 let.

Žena se kvůli soudům o pěstování konopí oběsila

Pěstování konopí pro léčebné účely je v Česku stále velkým tématem. Miroslav a Jan nejsou první lidé, kteří za tuto aktivitu stojí před soudem. Jako odstrašující případ lze uvést kauzu okolo důchodkyně Marie Brodské. Žena si doma konopí pěstovala a následně z něj vyráběla konopné mastičky, které jí pomáhaly na léčbu nemocných nohou, což potvrdil i lékař.

Dotyčná dlouho vůbec nechápala, proč za to má být vůbec souzena. Její případ dospěl až k Nejvyššímu soudu, který zvrátil předchozí rozhodnutí ve prospěch nemocné ženy. Vleklý kolotoč soudních výroků a odvolání přesto pokračoval a nakonec trval až do ženiny smrti v květnu 2012. K té ale nedošlo z přirozených příčin. Žena se oběsila.

Rarasice ( 11. srpna 2019 18:03 )

Nesmyslně obviněný pán napsal např. tento článek proti mocným: http­://fo­rum24­.cz/hy­depar­k/va­clav-havel/

Jan Brandis ( 8. srpna 2019 10:54 )

Život vám to nezachrání, ale pomůže vám to od bolestí bez větších vedlejších účinků. To je na každém jestli bude brát prášky který mu pomůžou od bolestí ale sežerou mu játra, nebo...

Jan Brandis ( 8. srpna 2019 10:50 )

Jasně, ze čtyř kytek čtyři kila ??? To se mi nezdá 😂. Ať si pro svou potřebu každej vypěstí co potřebuje. A hlavně by se měl každý starat sám o sebe. Já se o máchaniny taky nezajímám.

majka60 ( 7. srpna 2019 16:00 )

..že by je nějaká mrcha udala ? Někteří lidi jsou udavačské zrůdy.

majka60 ( 7. srpna 2019 15:58 )

Za 4 rostlinky hrozí kriminál. Ti co by si ho spíš zasloužili, tak si stále chodí vesele na svoboděnce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud