Vaří celá rodina! Tak by se dal s nadsázkou popsat případ, který začátkem června vyřešili pražští kriminalisté. Po mravenčí práci, na níž se podílelo 150 policistů, zatkli rodinný klan vařičů drog. Ti podle lidí z okolí žili ze sociálních dávek, skutečnost ale byla úplně jiná - za zdmi jejich bytů totiž po dobu minimálně jednoho roku zhruba dvakrát týdně probíhal složitý chemický proces a při každém z nich vzniklo kilo nebo kilo a půl drogy. 

Každý z devíti členů rodiny ve věku od 41 do 69 let měl přitom svoji roli - jeden vařil, další dealovali, jeden všechno organizoval. Povedená famílie si tak mohla vyvařit až 40 mega! „Hlavní organizátor zajišťoval a financoval chod celého protiprávního podniku a rozhodoval, co který člen skupiny bude dělat, o co se bude starat. Tento boss si protiprávním jednáním vydělával tolik, že si krom jiného mohl dovolit například osobního řidiče, který ale měl paradoxně vysloven zákaz řízení, neboť nebyl nikdy držitelem řidičského průkazu, a zákaz pobytu na území hlavního města Prahy,“ popsal policejní mluvčí Tomáš Hulan. „Šéf celé party zároveň rozhodoval o tom, kolik který člen skupiny vyrobeného pervitinu dostane jak k distribuci, tak pro vlastní potřebu,“ dodal.

Jmění rozfofrovali v hernách a nevěstincích

Členové famílie se s takovou výší rodinného rozpočtu rozhodně neupejpali: chodili do heren i do nevěstinců, zhruba čtvrtinu ze získaných peněz pak znovu investovali do výroby drog. „Při následných domovních prohlídkách, prohlídkách jiných prostor a dalších jiných úkonech kriminalisté zajistili právě používanou varnu, padesát gramů již hotového pervitinu a půl kilogramu polotovaru této látky,“ uvedl Hulan. Navíc se u nich našlo 200 tisíc v hotovosti, motorové vozidlo a elektrokolo. 

Video
délka: 00:48

Policisté zadrželi rodinný klan vařičů. Policie České republiky

Alarmující taky je, že v bytech, kde drogy vznikaly, s nimi žily i jejich malé děti. „V rámci prošetřování kriminalisté spolupracují s dalšími jinými subjekty, jako je například odbor sociálněprávní ochrany dítěte,“ uvedl Hulan.

Všichni zadržení jsou obvinění z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což jim jako organizované skupině hrozí až deset let za mřížemi. Všichni už navíc mají podobné delikty za sebou, jsou proto ve vazbě. 

Fotogalerie
10 fotografií