Čistič Miloslav z Karlova mostu popravil ženu dvěma ranami do hlavy: Hledá odpuštění, říkají odborníci

Autor: dvi, ČTK, yks, idh - 
4. srpna 2019
05:10

Oslavovaný „čistič“ Miloslav Černý během dvou hodin vrátil Karlovu mostu jeho lesk, a to navzdory mínění odborníků, že očista památky zabere podstatně víc času. Koho by napadlo, že má na rukou krev dvou nevinných lidí, protože zavraždil svou manželku a jejího partnera? Svůj skutečný příběh odhalil Černý zprvu jen nemnohým. Když se na něj upřela pozornost celého národa, rozhodl se jít přede všemi s pravdou ven. Proč tak najednou?

V pátek uveřejnil server iDNES obsáhlý rozhovor, ve kterém se známý čistič pražského Karlova mostu doznal ke spáchání vraždy své manželky a jejího partnera. Vysvětloval to tím, že ze sebe sejmul nezaslouženou svatozář a že se snaží pomáhat, především protože si uvědomuje svůj dluh vůči společnosti.

Doznání přišlo v pravou chvíli?

Odborníci na lidskou duši vysvětlili, proč se podle nich Černý odhodlal vyjít s pravdou ven právě ve chvíli, kdy ho většina národa div nepasovala na novodobého hrdinu. „Je to pro něj jistá katarze, osvobození od tíhy viny za usmrcení dvou nevinných lidí,“ shodli se. 

Černý se dostal do středu pozornosti poté, co se mu podařilo úspěšně odstranit graffiti, které na pilíři Karlova Mostu zanechala dvojice německých vandalů. V rozhovoru pro Televizi Seznam uvedl, že k práci použil vysokotlaký proud horké páry, který lze v takovém případě účinně použít pouze v případě, že nastříkaný nápis je čerstvý. Jelikož se podle něj po 14 dnech přiblížila hraniční doba, rozhodl se jednat.

Musel s pravdou ven

Vyčištění historického klenotu naší země pracovníkovi trvalo zhruba dvě hodiny. Miloslav Černý upozornil, že technologie byla k pískovci, ze kterého byl Karlův most vybudován, šetrná. Rozhodně prý nechtěl, aby na restaurátory vrhal špatné světlo. Účelem prý nebyla ani propagace firmy Miroslava Černého, ale zkrátka snaha o to, aby naše kulturní dědictví vypadalo opět hezky.

Jenže o neobjednané odstranění se začala zajímat policie a Černý se rozhodl přiznat jak strážcům zákona, tak veřejnosti. Jeho čin rázem přitáhl pozornost veřejnosti. A tehdy se muž rozhodl promluvit o své pohnuté minulosti. Promluvil o tom, že v roce 1999 zastřelil svou manželku Dagmar (†27) a jejího tehdejšího partnera Luboše K. (†30). Za tento čin byl odsouzen a odpykal si svůj trest. Proč se ale Černý ze svého strašného skutku veřejně zpovídá?

Vina má devastující vliv

„Světské spravedlnosti bylo dosaženo odpykáním trestu ve vězení,“ řekl psychiatr Jan Cimický (71). „V určitém okamžiku se ale člověk potřebuje s tímto tajemstvím svěřit, někomu to říct. Může se tak pokoušet vyrovnat s pocitem viny, který ještě zůstal,“ dodal.

Psychologové hovoří o tom, že takové pocity totiž mají na člověka devastující vliv, mohou vyvolávat například panické pocity strachu. „Tím, že nyní naprosto veřejně přiznává, čím se kdysi provinil, se teprve může zbavit alespoň velké části tíhy tak závažného a nevratného činu, jakým je vražda,“ dodávají odborníci.

mazanykralicek ( 4. srpna 2019 14:34 )

A na to nádobíčko s tou vapkou za 3 miliony si našetřil ve vězení ?

avina ( 4. srpna 2019 14:30 )

8 násobní vrazi dostali vyznamenání. Vraždili, aby si mohli koupit motorku. Chtěli za hranice, k žoldákům. C. a J. Mašíni. Na vlast zapomněli.

sigmae ( 4. srpna 2019 12:50 )

jsi srandovní

sigmae ( 4. srpna 2019 12:48 )

a ty máš nádobí umyté, pipko ?

sigmae ( 4. srpna 2019 12:45 )

omlouváš vraha, proto to opakuji

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud