Plasty nezabíjí jenom velryby a delfíny: Labuťátka kvůli odpadkům přišla o mámu

Autor: dce - 
13. června 2019
11:29

Stránky novin i webovky ochránců zvířat stále častěji plní případy mořských živočichů, kteří umírají s těly plnými plastu. Jenže odpad už nezabíjí jenom velryby a racky na moři, ale i naše labutě. Jedné takové ze známého slovenského jezera se prý právě plasty staly osudnými. A její mláďata zůstala bez mámy...

Smutný příběh z bratislavského Štrkoveckého jezera sleduje snad celé město. Labuť, která byla se svým ptačím partnerem a mláďaty ozdobou okolí, našli koncem května mrtvou. Podle ochránců přírody ji zabily odpadky. "Hladová po dlouhém sezení na vajíčkách se udusila plasty," napsali na facebook.

Tři mládata, která se jí letos vylíhla, tak zůstala bez mámy, zůstal na ně sám otec. Jedno z mláďat navíc krátce poté napadl drobnější dravec jako lasice či kuna a labuťátko zabil.

Smutný labuťák několik dní podle návštěvníků viditelně truchlil, nyní už je na tom ale lépe. Hodně mu pomohla Janka, jedna z místních žen, která každý den k jezeru docházela rodinku po domluvě s veterinářem přikrmovat.

Město a řada dobrovolníků se postarali o vyčištění břehů kolem jezera a přidali i ceduli, která má sloužit jako osvěta. "Prosím, nekrmte moje děti. Jsem vdovec, ale postarám se o ně sám. Velmi nám však pomůžete, když posbíráte ty odpadky okolo," stojí na ní. Mnozí totiž stále vodní ptactvo krmí nevhodnými potravinami, jako je například tvrdé pečivo.

"Pomoci můžeme příkrmem během zimy, ale i to jen jejich přirozenou potravou. Naše děti mají intolerance - nemohou lepek, cukr, laktózu a podobně. Nekrmíme jejich červíky. Tak proč chceme krmit kachny a labutě svým odpadem z domácností? Rohlíky si nechme na strouhanku. Je třeba se zamyslet nad tím, že plasty zabíjejí nejen v mořích a oceánech, ale všude. Naší lhostejností jsme zabili rodině krásnou labuť, a protože táta sám neuhlídá tři mláďata, zabili jsme i jedno z mláďat. Predátor ho dostal bez mámy mnohem snadněji," řekla Janka zpravodajskému serveru Bratislava24.

Celá událost rozezlela i místního starostu Martina Chrena. Ten si na svém facebooku vylil vztek a za viníky smrti labuti označil nepořádné lidi, kteří odpadky odhazují kolem sebe.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud