Moře vyplivlo umírající mládě delfína. Žaludek mělo plný plastových pytlíků

Autor: Mii - 
1. 5. 2019
21:01

Smutné překvapení čekalo na biology, kteří prováděli pitvu delfína drsnozubého nalezeného na Floridě. Mládě tohoto vzácného druhu kytovce objevili koncem dubna polomrtvé na jedné z místních pláží. Snažili se ho zachránit, ale delfín tolik trpěl, že jej raději utratili. Po pitvě se ukázalo, že měl žaludek plný pytlíků a dalšího plastového obalu.

Na případ upozornil na facebooku floridský úřad Florida Fish and Wildlife Conservation (FFWC), který se zabývá správou fauny v regionu. Mládě delfína bylo podle něj nalezeno na pláži Fort Myers 23. dubna. Žilo, ale bylo ve velmi špatném stavu a na pomoc veterinářů nereagovalo. Tým se nakonec rozhodl, že zvíře trpí a nejlepším řešením bude jej utratit.

Na následné pitvě se ukázalo, že delfín měl žaludek doslova napěchovaný nejmožnějším odpadem. Převažovaly plastové pytlíky a balónky, které musel spolknout při svém pobytu v moři. Přesná příčina smrti (respektive umírání) zatím není uvedena, ale obsah žaludku v tom pravděpodobně hrál roli.

„Je to důležitý poznatek, ale je třeba vzít na vědomí, že ke smrti mohla přispět také nemoc nebo odloučení od matky. To všechno se mohlo stát, než se delfín ocitl sám a zemřel,“ upozornil úřad v prohlášení. Delfíni žijí ve skupinách, že se mládě ocitlo samo na pláži ve Floridě, tak muselo mít důvod, říká FFWC.

Tisíce tun plastu v moři

I kdyby ovšem konečná příčina smrti byla odlišná, tým se shoduje, že plasty v moři jsou ohromný problém. Podle něj je „nutné omezit plasty na jednorázové použití a přestat používat balónky“. Finální zprávu o smrti delfína poskytne analýza předmětů z jeho žaludku.

FFWC také připomíná, že není dobré snažit se na vlastní pěst pomoci mořským tvorům, kteří zůstanou uvězněni na pláži. Nejčastěji se tam ocitnou, protože jsou nemocní, a takhle jim odborníci nemohou pomoci. V drtivé většině případů se navíc brzy ocitnou zpět na pláži a na jejich záchranu už pak může být pozdě.

Delfín drsnozubý patří mezi vzácnější druhy delfínů. Dorůstá se 2 až 2,5 metrů a hmotnosti mezi 90 až 160 kg. Žije převážně v tropických a subtropických vodách Atlantského, Indického a Tichého oceánu. Aktuálně delfíni drsnozubí nejsou ohroženi, mezi jejich největší hrozby patří komerční rybaření a výbava s ním spojená.

Kolik odpadu se nachází ve světových oceánech, je těžké určit. Studie Connecticutské univerzity z roku 2014 došla k číslu 5,25 bilionů plastových částic. Havajská univerzita následně uvedla, že jen tzv. velká pacifická odpadková skvrna obsahuje 79 tisíc tun plastu. Mořským tvorům konzumace materiálu způsobuje zažívací problémy, hladovění, vředy a nejrůznější infekce.

Video EU chce zakázat uchošťoury, ekolog souhlasí: „Plasty jsou v pivu i medu!“ - David Budai, Jan Jedlička

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 2. května 2019 10:34 )

JSOU ZABALENY 4 RAJSKY V PLASTOVY VANIČCE. OMEZIT VELKOVYROBU . ZROVNA U NAS
JE TO PROBLEM S TOMANEM A BABISEM. DOTACE DOSTAVAJI ONI. PRI TOM JSOU ONI
NEJVETSI MI PRODUCENTY CHEMIKALII A JIDLA KTERY SE PODOBA ODPADU. VRATME PUDU
FARMARUM!

anonym01 ( 2. května 2019 10:30 )

TY OBCHODNI LODE HAZI ODPAD DO MORE Z PEVNINY. VIDELA JSEM TO. NEVIM CO S TIM
BUDEME DELAT. DOST ME TO TRAPÍ. TRAPÍ ME LIDE JAKO ZEMAN.

anonym01 ( 2. května 2019 10:28 )

MEZI EVROPOU A KRETOU JSEM TAKOVY POHLED ZAZILA. ČLOVĚK! VŠUDYPRITOMNY
CLOVEK A JEHO ODPADY. ČLOVEK EVROPSKY ODPADY A AFRIKA PREMNOZENA.

tarzanzroduopic ( 1. května 2019 21:50 )

Vždyť EU přece zakázala špilky do uší a ono to nepomohlo??! A teď se
ukázalo, že se musejí přestat používat balónky??? Já si myslím,
že by se spíš mělo zamezit vyhazování plastů do moře, hlavně třetím
zemím a začít s okamžitým čištěním oceánů!!! Ale já jsem jenom
blbý, průměrný občan, snad studovaní páni v Bruselu vědí jak na
to... 

lucio1 ( 1. května 2019 21:11 )

Problém je hlavně v tom, co všelijaký dobytek hází či vypouští do
moří..Nějaká přivázaná víčka k lahvím to moc neovlivní...

Zobrazit celou diskusi
Další videa