Češi si místo igelitek nosí na nákup vlastní tašky. Budou i sáčky plátěné?

Autor: ČTK, for - 
9. ledna 2019
07:55

Češi si do obchodů s potravinami začali častěji nosit vlastní tašky. Papírových tašek, které postupně nahrazují ty plastové, se prodává daleko méně než dříve igelitek. Obchodní řetězce stále hledají alternativu k mikrotenovým sáčkům na pečivo či zeleninu, třeba Makro místo nich zvažuje zavést plátěné sáčky.

„Po zrušení prodeje igelitových tašek se alternativních variant prodává daleko méně než tašek igelitových v předcházejících letech, což považujeme za pozitivní trend. Nejžádanější je papírová taška střední velikosti,“ uvedla mluvčí Lidlu Zuzana Holá. Diskonty Lidl zrušily prodej plastových tašek na jedno použití v březnu 2017.

Trend potvrzuje i řetězec Tesco. „Podíl prodávaných tašek se postupem času stále snižuje a zákazníci si stále častěji nosí vlastní nákupní tašky k opakovatelnému použití,“ řekl mluvčí Václav Koukolíček.

Třeba v Globusu zákazníci jednorázových tašek dříve spotřebovali přes 40 milionů ročně. „V posledních letech tato spotřeba několikanásobně klesla také proto, že jsme tašky zpoplatnili. Zákazníci využívají častěji tašky pro opakované použití, ať už jsou to ty vlastní přinesené, anebo zakoupené u nás,“ uvedla mluvčí Rita Gabrielová.

Plast nahrazuje bavlna a papír

S koncem loňského roku některé z řetězců nahradily plastové tašky papírovými a taškami určenými na opakované použití a vyrobenými z přírodních materiálů. Třeba Penny Market přestane nabízet jednorázové plastové tašky. Doprodá zásoby a místo nich nabídne tašky pro opakované použití z papíru, bavlny a polyesteru.

Čím nahradit mikrotenové pytlíky řeší nyní i Makro. „V současné době problematiku analyzujeme a hledáme vhodné materiály, které by mohly igelitové sáčky nahradit. Na Slovensku testujeme od prosince užití plátěných sáčků, po vyhodnocení případně zavedeme i u nás,“ uvedla mluvčí Romana Nýdrle. Makro také nově od prosince nabízí tašku z recyklovaných PET lahví.

Zákaz bezplatného výdeje plastových tašek platí v návaznosti na předpisy EU už rok. Tenkých sáčků se ale změna nedotkla. Ministerstvo životního prostředí přišlo loni s kampaní #dostbyloplastu do které se zapojilo 17 firem, mezi nimi IKEA, České dráhy, Lidl, Relay či Starbucks. Cílem je zredukovat množství jednorázového plastového odpadu a nádobí a nabídnout alternativy.

ov21 ( 9. ledna 2019 10:46 )

uz delsi dobu tu jsou "plasty" treba z kukuřice či celuozy s urychlenou degradaci, ale je otazka zda do toho opravdu chci balit rohlíky, protoze ten "ekologicky" urychleny rozpad je opet dík chemii v plastu obsazenem.

Petroblesk ( 9. ledna 2019 08:40 )

Divím se, že drobní výrobci již nezačali vyrábět a prodávat tenké, skladné a přesto pevné síťovky, které byly dřív k mání. Vešly se snadno do kapsy či kabelky a běžný nákup i ve váze přesahující 5 kg se v nich domů snadno donesl. Místo toho vidíme na všech těch různých trzích naprosto nesmyslné "voloviny", které nejsou k ničemu a které nám prodejci vnucují v širokém sortimentu. Podnikavost českého člověka je opravdu velmi nízká. Podobnou otázku si kladu při cestování po Česku, neboť v krásné krajině rozsáhlých oblastí nemohu nalézt žádné ubytování v soukromí (když nízkonákladové hotely a penziony široko daleko neexistují nebo jsou obsazeny), jako je nacházím v Německu nebo Rakousku. Tam najdete nejen postel s vhodným zázemím, ale po ránu i snídani. Ta je pro českého ubytovatele největším problémem. A tak čeští balvani na venkově brečí, že nemají žádné příjmy, protože příležitostí pro zaměstnání je v blízkém okolí málo, a tady jim kvůli jejich lenosti utíkají peníze před nosem během celé turistické sezóny. Ano, kdysi jsme v blízkosti hranic s Německem a Rakouskem viděli oknech cedulky s nápisem Zimmer frei, ale toho už se zahraniční turisté nabažili.

jana999 ( 9. ledna 2019 08:28 )

tak ani za totáče jsme si nenosili sáčky na zeleninu a rohlík, to už by bylo trochu přehnané ne?

lubosbeyr ( 9. ledna 2019 08:21 )

Tak ty papírové jsou ještě dražší než ty plastové a nejsou tak skladné.A zřejmě tak to dopadne i z plátěnými sáčky,které budou určitě také zpoplatněny.

zada ( 9. ledna 2019 08:19 )

Češi nosili na nákupy vždycky svoje tašky, neb jim také nic jiného nezbylo - silonové nebo tkané "síťovky" se vždycky do tašky vešly. Ono se nakoupilo za 120,-- Kˇč a ze sámošky se to dalo dotáhnout domů a nákup na víkend byl doma - vařilo a peklo se víc doma, neobžíralo - ženy vařily s láskou sobotní a nedělní oběd..... nostalgie . Řetězce, když k nám přišly, tak si chtěli naklonit občany a začaly dávat igelitky a různé jiné tašky zdarma - doslova je vecpávaly nakupujícím, no občane nepřijmi to, že? . Tak jsem trovhu zlěnivěli, jedna generace už vlastní tašky na nákup vůbec nezná, navíc jezdí na nákupy autem.... Teď zase řetězce šetří v rámci "ekologie". Tohle problém v nakupování není. problém bude, až nebude např. benzín, a nebudeme moci dojet do vzdálených marketů za město pro chleba , ve vnitřních městech pomalu žádné obchody na potraviny nejsou - pak nám i taška bude na nic ... myslím, že tady je velká chyba - ale malé obchody bohužel konkurovat řetězcům nemůžou, a to vzhledem k objemu zboží.... tak jsme rozmazleni, a přitom otroky řetězců.... taška je zástupný probém

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud