Sobota 10. duben 2021
Svátek slaví Darja, zítra Izabela
Oblačno 16°C

Pravda o smrti chovatele lvů Martina? Policie prozradila, co se ve skutečnosti stalo

Autor: ČTK - 
9. dubna 2019
10:05

Předběžné výsledky soudní pitvy i dostupné záběry z kamer umístěných uvnitř kotce prokázaly, že třiatřicetiletého chovatele zabil začátkem března ve Zděchově na Vsetínsku skutečně jeho lev. Na úmrtí muže se podle policie nepodílela žádná další osoba. Kriminalisté, kteří případ nadále prověřují, vyloučili, že by někdo muže uvnitř kotce uzamkl.

Neštěstí se stalo v kotci uvnitř oploceného výběhu, který v obci stál bez stavebního povolení. Lva i lvici, kterou muž také choval, zastřelili policisté z přivolané zásahové jednotky z Brna, aby bylo možné se k chovateli dostat. Chov šelem muži opakovaně nepovolili veterináři. „V době vstupu chovatele do kotců nebyli lev a lvice od sebe odděleni, měli volný pohyb po ubikaci. Posuvná zábrana z kari sítě, která kóje odděluje, byla otevřená a chovatel se mezi šelmami volně pohyboval. Ze záznamů i z výsledků pitvy vyplývá, že k útoku i úmrtí muže došlo navečer dne 4. března,“ uvedla mluvčí.

Policisté podle ní na místě postupovali v souladu se zákonem. U události byli i zdravotníci a odborníci ze zlínské zoo, kteří přijeli i s narkotizační puškou. Prvotním záměrem totiž podle Javorkové bylo šelmy uspat. „Po vyhodnocení situace a zvážení všech možných variant, jak bezpečně tento zákrok zvládnout, aby nedošlo k ohrožení dalších osob, rozhodl velitel zásahu v souladu s názory odborníků nebezpečná zvířata usmrtit. Do objektu nebylo možné bezpečně vstoupit a aplikovat uspávací střelu,“ uvedla Javorková.

Ze zpráv Státního veterinárního ústavu Olomouc, který zajistil pitvy lvů, nevyplynuly podle policie žádné podezřelé skutečnosti. Pitva neprokázala, že by chování šelem ovlivnila nějaká látka. Potvrdila také, že lvice nebyla březí, jak původně uváděla některá média. „Po lidské stránce je nám líto, že jsme museli k takovéto variantě řešení vzniklé situace přistoupit, ale v daném prostoru a čase jsme zvolili variantu nejbezpečnější. Vsetínští kriminalisté případ nadále prověřují, čekají ještě na výsledky některých dalších znaleckých posudků, které pouze doplní již zjištěné skutečnosti,“ doplnila Javorková.

Chovatel přivezl tehdy šestiletého lva do Zděchova v létě 2016. Na rodinných pozemcích postavil bez povolení kotec s výběhem, na což si delší dobu stěžovali někteří místní. Úřady však muži nedokázaly v nepovoleném chovu zabránit, přestože dostal několik pravomocných pokut. Předloni chtěli pracovníci vsetínských technických služeb z rozhodnutí stavebního úřadu výběh odstranit. Muž však přes výzvu policistů na pozemek nikoho nepustil.

Veterinární správa neměla možnost lva odvézt. Mohla by vydat opatření k odebrání zvířete, muselo by se však prokázat týrání, což se ve Zděchově nedělo. Stejný lev chovatele napadl už před několika lety, ještě když ho měl na Slovensku. Zraněný muž tehdy skončil v nemocnici.

S chovanou lvicí byl loni v létě chovatel na procházce, a přestože byla přivázaná, dostala se do střetu s projíždějícím cyklistou, který musel vyhledat ošetření. Protože se událost stala na komunikaci, zabývali se jí dopravní policisté. Srážku vyhodnotili jako dopravní nehodu, trestný čin se podle nich nestal.

revengeboy ( 10. dubna 2019 14:32 )

A tak hlavně, že hned někoho nazve debilem.

revengeboy ( 10. dubna 2019 14:28 )

Proč by se něco zametalo pod koberec? To jen někteří si nedokáží připustit, že to byl magor...

europa ( 10. dubna 2019 06:57 )

Nevěřím. To se dalo čekat, že to zametou pod koberec. Jak se tam asi sám zamknul zvenku? A ta dvojnásobná vražda obou lvů je taky odpornej zločin. A vy, co tady Michalovi přejete smrt, dejte si pozor, abyste taky špatně neskončili. To není vyhrožování, jen upozornění. Přej a bude ti přáno. Karma je zdarma...

revengeboy ( 10. dubna 2019 06:49 )

Nevím, jestli byl chuj nebo ne. Ale každopádně dobře mu tak...

villon ( 9. dubna 2019 21:30 )

Konec teroryzování občanů lvama. Jednoznačnej palec nahoru!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání