Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Polojasno 22°C

Tygr zabil studenta, slonice ošetřovatele: Exotická zvířata v Česku zabíjejí zřídka

Muže ve Zděchově rozsápal lev.
Muže ve Zděchově rozsápal lev.  (Autor: Slávka Červená)
Autor: ČTK - 
5. března 2019
12:48

Případy, kdy nějaké exotické zvíře zabije svého chovatele, ošetřovatele nebo například návštěvníka zoo, nejsou příliš časté, napadení většinou skončí s různým stupněm zranění. Úterní zabití chovatele lvem ve Zděchově na Vsetínsku ale není prvním případem, kdy exotická šelma usmrtila v Česku člověka.

V červnu 1996 tygr ussurijský Ligar v pražské zoo usmrtil dvaadvacetiletého studenta. Tygr zaútočil, když se mladík šel po oslavě ukončení školního roku vykoupat do nádrže ve výběhu. Poté, co student vstoupil do vody, tygr vyběhl, uštědřil mu ránu tlapou a z vody jej pak za krk vytáhl na souš. Tygr poté nebyl utracen a zemřel v roce 2004 stářím.

V srpnu 2001 nemocná slonice napadla v zoo ve Dvoře Králové nad Labem čtyřiačtyřicetiletého ošetřovatele ve chvíli, kdy jí dával injekci. Muž na následky těžkého zranění po převozu do nemocnice zemřel. Slonice Seta o měsíc později zemřela.

Pozornost vyvolal také případ úmrtí třicetileté ženy z pražských Hlubočep, která zemřela loni v říjnu po uštknutí mambou zelenou. Zemřelá žena byla pravděpodobně majitelkou mamby, která jí unikla z domu v Hlubočepích. Hada, k jehož chovu žena neměla povolení, se podařilo odchytit po třech dnech v nedaleké zahrádkářské osadě.

Další útoky nejen exotických šelem skončily zraněním:

V září 2003 napadl při školní exkurzi v ostravské zoo tygr třináctiletého školáka z Havířova. Chlapce, který tygra vydráždil, zranilo zvíře drápy na hlavě, zádech, hrudníku a ruce. Školák musel být převezen do nemocnice.

V říjnu 2004 napadl a zranil lev soukromého chovatele inspektorku životního prostředí, která mu chtěla zkontrolovat pod kůží na hlavě čip. Žena byla převezena s těžkým zraněním ruky na chirurgické oddělení nemocnice v Chrudimi.

V dubnu 2006 při představení cirkusu Carini v Kroměříži napadl lev krotitele a zranil ho v obličeji.

V listopadu 2012 bílý tygr zranil v liberecké zoo dokonce tři ošetřovatele a poté se asi hodinu volně pohyboval v areálu zahrady. V zoo v té době bylo několik dospělých a dvě desítky dětí. Nikomu z návštěvníků se nic nestalo. Nejvážnější zranění utrpěl mladistvý ošetřovatel, který měl mnohačetná poranění na hlavě, zátylku, v podpaždí i na zádech. Dva a půl metráku vážící zvíře praktikanta chvíli neslo v tlamě.

Těžkým zraněním skončil útok hrošíka liberijského na ošetřovatelku v Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem v září 2012. Žena podstoupila několikahodinovou operaci zvířetem pokousané nohy a hrozilo jí, že o končetinu přijde.

V prosinci 2004 napadla pracovnici královédvorské zoo samice orangutana, v únoru 2011 ve stejné zoo napadla a zranila slonice šestadvacetiletého ošetřovatele.

V Česku žije podle údajů ministerstva životního prostředí z loňského července v zájmových chovech 49 pum, 44 lvů, 34 rysů, 26 servalů, 20 tygrů, 15 ocelotů a osm levhartů. "Česká inspekce životního prostředí uvádí 236 registrovaných lvů a 173 tygrů,“ řekl loni v červenci pro Blesk Zprávy šéf pražské zoo Miroslav Bobek. Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy loni v říjnu řekl, že povolení k chovu jedovatých hadů má v Česku 66 chovatelů, a to celkem na 2735 zvířat.

pdpetr ( 5. března 2019 15:01 )

/-/Najděte nahé ženy ve vašem městě zde : tress.is/zeny

Monikay ( 5. března 2019 13:27 )

je vidět že zranění se stávají i v zoo, takže jakýkoliv chov těchto zvířat v sobě nese potencionální riziko smrti. S tím do toho vlastně musí chovatel jít.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání