Policie zastřelila těhotnou manželku radikála: Zabarikádovali se ve vězení, pobodali bachaře

Autor: ČTK, shp - 
6. března 2019
09:50

Krvavé drama si v úterý prožili na západě Francie. Elitní jednotky místní policie po deseti hodinách zadržely radikalizovaného vězně Michaela Chiola (27), který se ve vězení na západě země zabarikádoval i se svou těhotnou manželkou v části věznice sloužící pro rodinné návštěvy. Předtím pobodal dva dozorce, jednoho z nich zranil vážně. Žena i její nenarozené dítě však zemřely.

Vězeň, který chtěl podle prokurátora Rémyho Heitze pomstít pachatele loňského atentátu ve Štrasburku, utrpěl při incidentu lehké zranění, jeho těhotná partnerka těžká, kterým podlehla. Žena byla přitom těhotná. Muž, který se podle francouzského tisku hlásí k takzvanému Islámskému státu, se odmítal vzdát a tvrdil, že i se svou ženou hodlá zemřít jako mučedník.

Právě jeho těhotná partnerka mu do věznice na návštěvu propašovala keramický nůž. Fakt, že jde o těhotnou ženu patrně zapříčinil, že při vstupu nebyla dostatečně prohledána.

S manželem měli povolené schůzky ve speciální "rodinné místnosti". Právě tam nalákala žena pod záminkou nevolnosti dva bachaře. V místnosti je pak dvojice napadla a pořezala nožem. Oba byli později ošetřeni a jsou mimo ohrožení života. Autority ovšem útok považují za pokus o vraždu.

Chiolo na sobě navíc měl opasek s výbušninou, ten se ovšem ukázal jako falešný.

Nejdříve ohlušující granáty, potom atak

Policejní operaci komplikovala především skutečnost, že v další části rodinné jednotky se nacházel jiný vězeň se svou partnerkou. Policisté nejprve použili ohlušující granáty a poté vtrhli dovnitř. Vyšetřovatelé pobodání dozorců označili za teroristický čin. Na místo dorazil pařížský prokurátor Rémy Heitz.

Ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová navštívila v nemocnici jednoho ze zraněných, který je podle ní "v extrémním šoku". Podle médií není ani jeden z dozorců v ohrožení života.

Chtěl se pomstít

Prokurátor Heitz později na tiskové konferenci uvedl, že vězeň chtěl útokem na dozorce pomstít Chérifa Chekatta, pachatele prosincového teroristického útoku ze Štrasburku na východě Francie, kterého policisté při pozdější akci zabili.

Podle velitele dnešního zásahu měl u sebe vězeň atrapu výbušniny. Sedmadvacetiletý Michaël Chiolo si ve věznici s nejvyšším stupněm ostrahy v Condé-sur-Sarthe v Normandii odpykává třicetiletý trest za loupežnou vraždu devětaosmdesátiletého muže, kterou spáchal se svým komplicem. Odsouzen byl v roce 2015. K islámu podle agentury AFP konvertoval v roce 2010 a radikalizoval se až ve vězení.

Známý terorista

V roce 2015 byl rovněž odsouzen na jeden rok, neboť požadoval po svých spoluvězních, aby na vězeňském dvoře "přehráli" teroristický útok na pařížský klub Bataclan. Při něm 13. listopadu 2015 zahynulo 90 lidí.

Část odborů zastupujících dozorce vyzvala k blokádě věznic ve středu na protest proti přeplněnosti zařízení, nedostatečnému množství personálu a také jeho údajně malým pravomocem. "Dozorci čelící radikálovi ozbrojenému nožem měli jen dvě píšťalky," konstatoval zástupce odborů.

 

liskabystrouska ( 6. března 2019 18:40 )

ano tak je to správné

Taurus70 ( 6. března 2019 10:57 )

Proc zduraznujete nejake tehotenstvi,byli teroriste byli zastreleni ok🤔👍

petr12 ( 6. března 2019 10:02 )

co ktomu říc jasný dukaz že to nejsou lidé ale vypatlaný fanatici,zvířata,vrazi,teroristi kteří podříznou,zavraždí,znásilní bez mrknuti oka. francie,německo,anglie,španělsko,itílie,severské země pod vedením svých politických zrud nechávají vraždit své občany říkají tomu demokracie.Snad už chápou že V4 vám na takovou demokracii sere!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud