Sabotáž! Brání se majitel bistra v Hradci, kde se otrávily desítky lidí. Z nemocnice propustili posledního pacienta

Autor: ČTK - 
8. června 2018
11:47

Z hradecké fakultní nemocnice v pátek dopoledne propustili posledního pacienta, který se počátkem týdne přiotrávil jídlem v provozovně rychlého občerstvení v centru Hradce Králové. U posledních pacientů trvala léčba déle, protože měli v době nákazy i jiná onemocnění. Podle provozovatele bistra je zatím těžké se k případu jakkoliv vyjadřovat. Jedna z možností otravy však prý je, že se jednalo o sabotáž.

Firma, které bistro patří, uvedla podle serveru iDnes v prohlášení, že než hygienici uzavřou vyšetřování, je těžké se k případu vyjadřovat. "Všechny varianty jsou otevřené. Chyba může být u nás, ale může být i u našeho dodavatele, úplně nelze vyloučit ani sabotáž. Paradoxní je, že na rozdíl od skoro všech ostatních my naše produkty připravujeme z čerstvého masa. Žádné jiné hygienické závady v naší provozovně nejsou," uvedla společnost.

Krajská hygienická stanice (KHS) hodnotí otravu desítek lidí jídlem z rychlého občerstvení v centru Hradce Králové na počátku týdne jako izolovanou událost. Podle mluvčí KHS Veroniky Krejčí nejde o infekční onemocnění, které by se mělo dále přenášet mezi lidmi. "Věříme, že její příčinu se nám podaří objasnit. Podle sdělení laboratoří musíme na kompletní výsledky počkat do konce příštího týdne," uvedla.

Podle zjištění hradecké fakultní nemocnice mohl být za otravou převážně mladších lidí toxin, který produkuje zlatý stafylokok. "Pokud by skutečně byl tento mikrob původcem daných obtíží, odpovídalo by to i našim předpokladům," uvedla Krejčí. Podle ní zlatý stafylokok produkuje v potravinách nebo pokrmech toxin - bakteriální jed, který po krátké době po konzumaci dané potraviny vyvolá velice těžký stav postižení zažívacího traktu se zvracením, průjmy, výraznou nevolností a to vše bez teplot.

"Tento stav je skutečně velice dramatický, naštěstí většinou relativně velice rychle odeznívá a nezanechává žádné následky. Nicméně pro definitivní potvrzení a vysvětlení celého případu je nezbytné vyčkat na výsledky dalších vyšetření, zejména vzorků potravin," uvedla Krejčí.

Podle hygieniků pocházelo závadné jídlo z bistra Maxim v ulici V Kopečku. Poté, co jim byly v úterý 5. června nahlášeny případy několika těžkých zažívacích obtíží, které spojovala konzumace jídla ze zmiňované provozovny, provedli na místě kontrolu, ale bistro neuzavřeli. "Při kontrole byly zjištěny určité závady, ty však nebyly takového charakteru, aby zavdaly legislativní důvod provozovnu na místě uzavřít," řekla Krejčí. V úterý odpoledne, kdy v nemocnici přiotrávených lidí přibývalo, uzavřel bistro sám provozovatel. "Uzavření provozovny jsme potvrdili i naším rozhodnutím, otevření provozovny bude tedy podléhat souhlasu KHS," uvedla.

Policie případ vyšetřuje pro podezření z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. "Dosud nebyl nikdo obviněn, stále zjišťujeme přesnou příčinu zdravotních potíží a případnou míru zavinění konkrétní osobou," uvedl mluvčí krajské policie Jan Čížkovský.

BurM ( 8. června 2018 15:15 )

Ať je pravda jakkoliv, tak se tomu stánku každý vyhne obloukem ještě pěkně dlouho. Stejně nezbude nic jiného, než to zabalit a otevřít někde jinde

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud