Bára snědla tortillu a začalo peklo. Dívka (16) je mezi 57 otrávenými z hradecké kebabárny

Autor: jp - 
8. června 2018
05:00

Původce otravy minimálně 57 lidí v bistru Maxim v Hradci Králové už hygienici zřejmě znají. První výsledky ukazují na jed zlatého stafylokoka! Tím se nakazili z kebabů a tortill. Jednou z postižených je i teprve šestnáctiletá Bára. Ta kvůli tomu, že si chtěla pochutnat na tortille, skončila v bolestech na kapačkách.

Zažívací potíže se postupně objevovaly u strávníků bistra od neděle. Někteří je přetrpěli doma, ale až 57 lidí muselo do špitálu a 18 jich tam zůstalo. V péči lékařů skončila například Barbora (16) z Hradce Králové. „V bistru Maxim si dala tortillu s kuřecím masem a po třech hodinách začalo peklo. V úterý byla šest hodin na kapačkách a z nemocnice jsme přijely domů v jednu hodinu ráno. Ve středu jsme byly na kontrole. Teď už jí je líp, ale ještě to není ono,“ popsala Bářina matka Lucie Tomanová. „Nyní jsou v nemocnici už jen poslední dva pacienti,“ sdělil mluvčí hradeckého špitálu Zdeněk Tušl.

„Pokud by skutečně byl tento mikrob viníkem daných obtíží, odpovídalo by to i našim předpokladům. Zlatý stafylokok produkuje v potravinách nebo pokrmech toxin, který za velice krátkou dobu po konzumaci vyvolá velmi těžký stav zažívacího traktu,“ uvedla mluvčí hradecké hygieny Veronika Krejčí. Jde o zvracení, průjmy a výraznou nevolnost bez teplot. „To naštěstí většinou relativně brzy odeznívá a nezanechává následky,“ dodala Krejčí s tím, že přenos nákazy na další lidi nehrozí.

Zda bakterie byla v tortille, v mase či dochucovadlech a jak se do nich dostala, není stále jasné. Přenašečem mohl být někdo z obsluhujícího personálu. „Definitivní potvrzení a vysvětlení celého případu hygienici budou mít až po výsledcích dalších vyšetření, zejména vzorků potravin, které by měly být hotové do konce příštího týdne,“ sdělila mluvčí hygieny.

Makedonskému provozovateli rychlého občerstvení, který po otravě lidí svůj podnik zavřel, hrozí až třímilionová pokuta, ale i trestní stíhání. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti,“ uvedl policejní mluvčí Jan Čížkovský.

Se škodou k soudu

Podle Petra Nováka z právní kanceláře Vaše nároky by každý postižený měl sepsat podání na Českou obchodní inspekci nebo i Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. „Ty jsou určeny právě k případům, kdy restauratér (dále i škůdce) nedodržuje hygienické předpisy nebo nakoupí nevyhovující potraviny,“ říká Petr Novák. „V praxi se bude jednat především o ušlý zisk kvůli pracovní neschopnosti, náhradu výdajů za léčbu a také bolestné, pokud byl postižený hospitalizován například kvůli křečím,“ soudí Petr Novák.

Při dlouhodobějších zdravotních komplikacích bude původce otravy odpovědný i za nastalé náklady vzniklé sníženou pracovní schopností, zvýšené náklady na léčebné prostředky a podobně. Vše bude muset pravděpodobně rozhodnout soud.

Video: První rozhovor Julie Skripalové po otravě:  Léčba byla pomalá, bolestivá

Video První rozhovor Julie Skripalové po otravě: Léčba byla pomalá, bolestivá - Reuters

janieem ( 11. června 2018 09:56 )

A? Poblijou a po.serou se ony, ne? Tak proč vás tím ty frndy tak vytáčejí? Nevím, co je pro vás dnešní generace... ale já se klidně přiznám, že taky nevařím denně a někdy se jdu najíst ven a rozhodně na tom nevidím nic špatného, ani to neberu jako známku lenosti. Makám 12-14 hod. šichty a když mám volno, jsem ráda, když si můžu odpočinout a nemusím se ještě ke všemu potit u plotny. Takže ty vaše "dnešní frndy" mají možná prostě dost práce, víte? Ono totiž taky chlapů, kteří se o sebe umí postarat, a nenechávají vše na ženě, je už taky jako šafránu, víme?

janieem ( 8. června 2018 15:28 )

Těm dnešním frndám? No, vy budete asi taky dobrý dáreček. Mimochodem, kolikrát jste si sám uvařil, vypral, vyžehlil? Nebo máte doma taky nějakou frndu, která po vás musí uklízet?

janieem ( 8. června 2018 15:24 )

Kazatelé mají žně, co? Ježišmarjá, tak si holka chtěla dát tortilu. Nevyšlo to. A mimochodem, pokud je někdo tlustý, dá se s tím v mnoha případech něco dělat. To ovšem neplatí v případě, že je někdo im.becil.

honzatrx ( 8. června 2018 13:27 )

Odejmout natrvalo živnostenské oprávnění a napařit likvidační pokutu, až by se provozovatel také poblil a posr.l

johanvonbahnhof ( 8. června 2018 10:50 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud